View Single Post
  #64  
Vechi 01.08.2020, 18:16:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Pentru ca sunt fete carora le-ar face rau alta casatorie si pt ca fara un om alaturi s-ar sinucide. Eu sunt un exemplu si deja am o incercare la activ. Sincer nu stiu ce sa mai fac ca sa previn urmatoarele pt ca m-am saturat sa stau mereu singura, membrii familiei, cu exceptia mamei au murit unul cate unul.
Da ai dreptate, grea cruce e singurătatea, omul nu e făcut să fie singur, din păcate în orașe în general oamenii se rănesc unii pe alții și astfel se pierde încrederea.

Inclusiv funcțiile psihice ale unui om se depreciază în singurătate, un om singur are șanse mai mari să facă demență, să moară de inimă neagră cum se spune sau de supărare, nu vorbesc de pustnici, ci de oameni obișnuiți care au gustat doar confortul orașelor.

Te apreciez că ești o femeie sinceră care identifici bine coordonatele, alte femei ar fi purtat o mască că le e bine și singure și ar fi intrat într-o logică ofensiv feministă, că bărbatul pt ele e așa și pe dincolo, tu lași un loc lângă tine și admiți că ești om și de aceea cred că ai șansa ta să-ți găsești liniștea într-o familie.
Niciun bărbat nu ar vrea să stea lângă o femeie care-i transmite că pt ea, e inutil.

Nu cred că se pot preveni eventualele țepe, la un moment dat o să încerci iar într-o căsnicie când ajungi la concluzia că e mai bine într-o căsnicie decât în singurătate.

Încearcă să schimbi mediul parohial în care cauți, văd că ai la locație București, sunt multe parohii acolo, părintele de la Biserica din Militari, Visarion Alexa are activități cu tineret, poate găsești acolo sau în alte parohii axate pe atragere de tineret, pe cineva care are cam același interes de căsătorie.

Am auzit și de părintele Tudor Ciocan că ar fi un preot aproape de om, nu știu exact parohia în care slujește, posibil să fie și acolo tineri.

Cât privește relațiile trupești, mai gândește-te, sunt bărbați care nu s-ar căsători dacă ar știi că nu au parte de acel reglaj biologic cu soția, ar sta mai bine singuri, relațiile trupești dintr-o căsătorie legitimă, încheagă familia, sting certurile, tensiunile, angoasele, aduc o bucurie pt calitatea vieții și un oarecare optimism privind spre viitor.
Soții acceptă să ducă greutatea familiei și pt că există și bucurii mari în viața de familie și mulți își doresc și urmași.

Dacă găsești pe cineva care te merită și care te asumă prin căsătorie, și-ți este fidel nu e cazul să-ți pui din start bariere peste puteri.

Ce spun e doar părerea mea, nu am pretenția să am dreptate, iertare dacă am spus ceva deplasat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 01.08.2020 at 18:19:13.
Reply With Quote