View Single Post
  #6  
Vechi 17.07.2008, 10:34:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Deuteronomul 31
15. Atunci S-a aratat Domnul in cort, in stalp de nor, si stalpul de nor a stat la usa cortului adunarii.
16. si a zis Domnul catre Moise: "Iata, [color=green]tu te vei odihni cu parintii tai,[/color] iar [color=blue]poporul acesta se va scula si se va desfrana dupa dumnezeii straini[/color] ai pamantului aceluia in care va intra, iar [color=red]pe Mine Ma va parasi si va calca legamantul Meu,[/color] pe care l-am incheiat cu el;
17. Pentru aceasta [color=green]se va aprinde mania Mea[/color] asupra lui in ziua aceea si-i voi parasi, imi voi ascunde fata de la ei si vor fi omorati si-i [color=blue]vor ajunge multime de necazuri si greutati[/color] si atunci [color=red]Israel va zice: Aceste necazuri nu m-au ajuns ele oare pentru ca nu este Domnul Dumnezeul meu in mijlocul meu?[/color]
18. Dar Eu imi voi ascunde fata Mea de la el in ziua aceea, pentru toate faradelegile lui pe care le-a facut el, intorcandu-se la alti dumnezei.
19. Asadar, scrie-ti cuvintele cantarii acesteia si invata pe fiii lui Israel si le-o pune in gura lor, pentru ca aceasta cantare sa-Mi fie marturie printre fiii lui Israel.
20. Caci [color=green]Eu ii voi duce in pamantul cel bun[/color], unde curge lapte si miere, dupa cum M-am jurat parintilor lor, si [color=blue]vor manca, se vor satura, se vor ingrasa[/color], [color=red]se vor indrepta spre alti dumnezei[/color] si vor sluji acelora, iar pe Mine Ma vor lepada si vor calca legamantul Meu, pe care l-am dat lor.
21. Dar cand ii vor ajunge multime de nenorociri si de necazuri, atunci cantarea aceasta va fi marturie impotriva lor, caci ea nu va pieri din gura lor si din gura urmasilor lor. [color=maroon]Cunosc Eu cugetele lor pe care le au ei acum, inainte de a-i duce in pamantul cel bun[/color] pentru care M-am jurat parintilor lor".
22. si a scris Moise cantarea aceasta in ziua aceea si a spus-o fiilor lui Israel.


Se vede in textul de mai sus intradevar o serie. Am colorat momentele acelui lantz Markov (daca vrei sa ii spui asha) in culori diferite.

Oricum efectul pare a fi datorat faptului ca oamenii cand incep sa dea de prea mult bine, tind sa il lase pe Dumnezeu pe planul doi, desi Domnul Iisus Hristos ne spune sa cautam mai intai imparatia Lui, si abia apoi toate celelalte. Primul verset din Sfanta scriptura incepe cu bereishit (in evreieste la inceput) Dumnezeu. Asha ar trebui sa fie in viata unui om: [color=green]la inceput Dumnezeu.[/color]
ce frumos, ce proorocie sfanta shi adevarata dar daca ne gandim ca pe noi ne numeshte Hrsitos, Cuvantul Lui Dumnezeu, Israel, Israele romanesc, poporule creshtin-ortodox roman, atunci nu poate decat sa ne apuce groaza ca patzim shi noi shi facem la fel ca shi aceia... deshi noi ne mandrim shi ne simtzim piliqq alintat in comparatzie cu ei... shi astfel ne mandrim shi pacatauim... crezand ca numai lor le suna mustrarile, ca noi suntem feritzi shi nu o sa ni se intample nimic oricata nerushinare shi pacatuire facem... doar pentru ca ne numim creshtini...ortodocsi... dar trebuie sa shi fim nu doar sa ne semetzindu-ne parandu-ni-se sau socatindu-ne noi ca am fi cand realitatea shi evidentza shi Domnul ne vede altfel dar nu ne spune ci doar se roaga pentru noi shi ne plange... 4x???:(:(
Reply With Quote