View Single Post
  #6  
Vechi 14.10.2014, 10:49:27
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
...
39. Apoi Isus a zis: "Eu am venit in lumea aceasta pentru judecata: ca cei ce nu vad sa vada, si cei ce vad sa ajunga orbi."
40. Unii din fariseii care erau langa El, cand au auzit aceste vorbe, I-au zis: "Doar n-om fi si noi orbi!"
41. "Daca ati fi orbi", le-a raspuns Isus, "n-ati avea pacat; dar acum ziceti: "Vedem." Tocmai de aceea, pacatul vostru ramane.
Ev. dupa Ioan, cap. 9

Intamplator sau nu, ieri in Biserica Ortodoxa (nu cunoasc daca si la altii) a fost pilda semanatorului. Nu vreau sa fac polemica pentru urechi acoperite si nici nu prea cred ca are vreun sens sa ma justific. Oricum, chiar daca Mantuitorul ar cobori ACUM sa vorbasca, orbii raman orbi si surzii surzi, desi, spre exemplu stiti voi cand se aprinde Sfanta Lumina de Inviere, dar preferati adevaruri stirbite, ca si cum n-ati sti ca tatal minciunii este diavolul.
Da, stiu bine ce-am scris, iar acele cuvinte nu-mi apartin. Pentru inimile impetrite, Dumnezeu prefera aceasta varianta, ca nu cumva sa se pomeneasca cu ei "la cina" pe usa din dos.

12. pentru ca, "macar ca privesc, sa priveasca si sa nu vada, si macar ca aud, sa auda si sa nu inteleaga, ca nu cumva sa se intoarca la Dumnezeu si sa li se ierte pacatele." Ev.dupa Marcu, Cap. 4
Si nu doar atat. Despre aceste taine, amintesc toti evanghelistii, cand ne vorbesc despre inavataturile Mantuitorului, dar chiar Mantuitorul la randul Lui de fapt face trimitere la profetia lui Isaia. Eu sunt convins ca nimeni nu e strain de acestea, dar... noi suntem vinovati ca indraznim sa va rugam sa tineti cont de... dreapta socoteala. Nu se converteste nimeni la auzul unor astfel de intamplari, dar cel ce vorbeste despre asta... fara indoiala pierde harul. Si de ce? Fiindca cineva i-a intins o capcana, el insusi fiind inselat? Nu se merita sa dam curs acestor momeli; dimpotriva, sa le sesizam din timp, daca putem.
Pilda Semanatorului tocmai asta semnifica:Dumnezeu se face cunoscut oamenilor in diferite moduri pana la sfarsitului veacurilor.
Si la lectia de religie El se face cunoscut prin vorbele profesorului de religie.
Reply With Quote