View Single Post
  #9  
Vechi 14.10.2014, 15:36:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu am exemple de acest fel in jur, dar eu sunt convinsa ca este posibil ca un copil sa indrageasca religia daca la scoala are un profesor/preot priceput si care sa stie sa umble cu copiii si sa le-o faca placuta.
Apare insa aici alta intrebare:

Ce se intampla daca un copil da peste un profesor bun si prinde drag si se duce in credinta, dar parintii se impotrivesc?
Ce va alege copilul si cum trebuie sa procedeze?
Ma tem ca sunt multe cazuri din astea.

Este ca si cu orice alta materie. Un profesor priceput te poate face s-o indragesti, altul nepriceput te poate face s-o urasti.
La fel si cu preotii din biserica.
Din pacate stiu cazuri de oameni (inclusiv ortodocsi) care au parasit biserica din cauza unor probleme din biserica, sau a unor preoti.
Procesul de a intra intr-o credinta este mai sensibil si mai dificil.

Legat de pilda semanatorului (si la noi tot asta a fost citita duminica), noua ne-a spus preotul ca semanatorul a fost insusi Iisus (alta data ne spunea ca preotul).
In fine. Indiferent cine este semanatorul, succesul semanarii depinde de mai multi factori:

1. samanta - aceasta ar fi aici credinta, dogma, care este buna
2. semanatorul - daca este Iisus, nu se discuta, daca sunt preotii, e mai delicat
3. terenul pe care cade - aici nu conteaza numai unde se arunca samanta, dar si cum ingrijesti dupa. Daca o arunci pe un teren bun si nu te preocupi mai departe si nu ingrijesti mladitele, plantele mor.
La fel si inversul - daca arunci pe un teren mai nepotrivit, unde mai cresc si scaieti, sau mai vin alte pericole si te ocupi putin si curati si uzi, ai sanse sa obtii si acolo recolta.

Samanta singura, fara iubire si ingrijire nu va rodi, sau mladitele vor muri.

Eu sunt foarte curioasa sa aflu (de asta si citesc multe biografii) cum au ajuns oameni de mare credinta la ea? In ce punct al vietii? Din pruncie, sau nu, au avut indrumare, au avut dintr-o data o revelatie, sau a fost un proces mai lung si greu, au avut indoieli, piedici vreodata.
Nu prea am gasit asa informatii. Se pare ca la toti a fost perfectiune.
La multi s-a intamplat totul mai la maturitate: vezi Sfintii Apostoli, Saul/Paul, etc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote