View Single Post
  #1012  
Vechi 30.06.2015, 02:26:33
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Alin, când noi ne numim, în niște forme în care știm că suntem, e una și când alții ne numesc în niște forme mincinoase, asta-i alta. Creștinii nu-și bat joc unii de alții. Ce creștini? Oamenii. Calitatea de ființă umană, chiar și ateu dacă ești, nu își bați joc de nimeni, respecți pe fiecare, comunici civilizat. Dacă un om se laudă, sau se smerește, nu avem de acolo nimic de câștigat sau de pierdut. Datoria de creștini, este să iubim pe toți, și în cel mai rău caz să-i spunem cum s-a numit el însuși, nu mai mult.

Dacă un om nu e de acord cu alt om, nu înseamnă că omul ăla cu care nu e de acord e bolnav psihic. Când există un neacord, se deschide un dialog, cu argumente, constructiv, păreri pro și contra, care conduce la un rezultat. Sau se evită interacțiunea, pur și simplu. Nicidecum dacă nu ești de acord cu un alt om, sari să-i dai în cap, cu ce poți: cuvinte, gesturi, fapte, etc. Asta-i sălbăticie, ca să nu spun nebunie și boală psihică. Asta ar fi adevărata boală psihică. Precum s-a observat, eu nu am făcut niciodată așa ceva. Ci am construit un dialog civilizat. Cine nu poate dialoga civilizat, dialoghează... cum poate, spre arătând ce poate.

Iertați-mă dacă v-am smintit sau supărat, dar vă rog, regula de bun simț, chiar și în spațiul virtual, mai ales cel real, și mai ales spațiu virtual teologic, ortodox: dacă nu sunteți de acord cu ce scriu, sau cu ce scrie orice persoană, și nu doriți să intrați întrun dialog argumentat și constructiv cu mine sau orice persoană cu care nu sunteți de acord, din orice motiv, atunci, evitați-mă, ignorați-mă, eu nu mă supăr pe voi, promit, evitați acea persoană, mergeți pe alt topic sau pe alt site, unde regula a aceași.

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia