View Single Post
  #1014  
Vechi 30.06.2015, 03:26:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

partea a II-a:

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Am vazut niste aberatii in alte postari care aparent nu ma priveau. Cum ca numai pusnicii sau monahii ajung sfinti. Repet: fuga la Filocalie, chiar la inceput, la Sf Antonie cel Mare, care, pentru a i se da o lectie de smerenie a fost trimis in Alexandria la un pantofar si sa vada ca acela era mai sfant decat el, care se ostenea de multi ani in pustie... Se vede ca nu esti insurat. Altfel ai fi aflat Taina cununiei... Dar ca de obicei, vorbesti vorbe...
Daca eu am cunoscut acea "liniste", fie si temporar, stie numai bunul Dumnezeu... Sunt cu adevarat nevrednic sa vorbesc despre asta! Nu ma ispiti, te rog. Revin la Sf Serafim de Sarov: principalul este sa dobandim la finalul drumului, Harul. Iar eu ma tem ca nu voi fi in stare sa pastrez sau sa recuperez ce-am avut, iar asta nu fiindca Dumnezeu nu e bun, ci fiindca eu sunt slab si prost si pacatos!...
Mantuire sa dea Dumnezeu!
Asta ai înțeles frăția ta. Greșit. Nu numai pustnicii sau monahii ajung sfinții. Și mirenii, desigur. Dar pustnicii și monahii, au șansele cele mai mari. În lume, printre atâta nebunie, care crește tot mai mult, e tot mai greu să te sfințești.
De aceea spuneau părinții în Patericul Egiptean că "cine se va mântui în vremurile din urmă, vor fi mai mari în Împărăția Cerurilor, decât cei ce s-au mântuit în primele secole." Anume, fiindcă va fi tot mai greu să te mântuiești. De aceea spun Părinții să nu stăm în mijlocul răutății, decât dacă vrem să mărturisim pe Hristos și să fim gata să ne dăm viața pentru mântuire, pentru Domnul.

Dumnezeu să ne învrednicească să păstrăm ce primim, să înmulțim, să biruim și să ne mântuim.

Așa-i cum zici. Mântuire să ne dea Dumnezeu.
Pentru rugăciunile Preacuratei Sale Maici și ale tuturor Sfinților Săi. Amin. (nu ereticilor)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.06.2015 at 03:56:14.