View Single Post
  #6  
Vechi 23.02.2017, 23:23:02
Alex89 Alex89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2017
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Premisa e greșită. Nu a rânduit-o Dumnezeu, ci e o consecință a neascultării omului de Dumnezeu, respectiv a căderii lui din har, atrăgând după el și toată creația, care-i era supusă.
De atunci avem tot felul de aberații, boli, moarte. Într-un cuvânt, toată natura a fost coruptă, abătându-se de la menirea ei.
Tot ce a făcut Dumnezeu are sens creator. Procreerea are sens; homosexualitatea nu are.
Ca o consecinta a neascultarii omului, Dumnezeu a pedepsit animalele prin homosexualitate?

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Si animalele sufera de diverse tulburari, nu doar omul.
Dar despre om se spune ca are aceasta tulburare din cauza pacatelor. Ori asta e fals, ori si animalele pacatuiesc.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru a ne arata cat de animalica este homosexualitatea ?
Foarte spiritual raspunsul (sa nu ma banuiti de sarcasm). Exista si muzica in lumea animala, la care voi renunta prompt.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Sau, pentru a da prilejul ateilor să conteste învățătura creștină în materie de morală: uite, dacă și animalele o fac, nu poate fi păcat.

Acestora eu le-aș răspunde că sunt destule animale care își mănâncă puii: lor li s-ar fi părut corect să-i facă părinții lor tocătură de chiftele ?!
Mi se pare singura varianta logica. Dumnezeu ofera un argument ateilor impotriva moralei crestine, pentru a ne testa credinta.
Eu cred ca un argument mai bun impotriva moralei crestine in materie de homosexualitate este chiar a prezenta sincer morala crestina : Dacă un om se culcă cu un om cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiți cu moartea, sângele lor să cadă asupra lor. (Leviticul 20:13)
Desigur, daca animalele fac asta, nu inseamna ca ar fi moral, ci doar natural(in sens larg).

Ce relevanta credeti ca are acest fapt (homosexualitatea animala) legat de discutia homosexualitatii umane?
Reply With Quote