View Single Post
  #58  
Vechi 15.09.2022, 14:51:20
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Alo,pai ce faci?:))

Iar le îmbârligi....

In primul rând fa distincția clară între a ataca ceva și a apăra ceva...

Singurul care ataca aici ești tu.

Eu nu am atacat biserica ortodoxă, creștinismul sau nicio alta religie...Pur și simplu incerc sa dezbat, analizez,critic din anumite puncte de vedere,aspecte de natură istorică, doctrinară....Și cel mai important comparativ și integrat in istoria religiilor.

Tu ataci orice este infarara ortodoxiei...

Deci cine este ignorantul aici?Tu care nu cunoști nici ortodoxia, nici sfera "new age" și încerci să pari mare savant in ambele....Sau eu,cel care am afirmat mereu că toată spiritualitatea și toate religiile sunt căi veridice spre Absolut, însă niciuna perfectă...

Cei care gândesc că tine sunt plăgile rațiunii,ale spiritualității și ale oricărei metode de gândire, trăire etc..

Îți repet,eu critic doar modul în care ai expus ideile tale,nu pe tine că om,spirit...

In primul rând trebuie sa învățăm să gândim,studiem, judecăm , analizăm și după să emitem opinii despre ce am citit, văzut,studiat, ascultat etc..

Eu vad ortodoxia integrată în arborele spiritualității universale...

Ortodoxia crede că ea este arborele Adevărului Absolut iar restul este desprins din ea și trebuie tăiat că fiind eretic..

Asta este singura chestie cu care nu sunt in acord cu ortodoxia in acest aspect...

Însă a afirma că tot ce nu este în acord cu ortodoxia este o erezie...Cea mai mare "tâmpenie",cu tot respectul față de părinți, sfinți și orice alte mari personalități ortodoxe...

Însă capacitate unui om de a trăi în duh,de a fi un vindecător, profet sau orice alte capacități avute de persoane din cadrul ortodoxiei nu indică că opiniile lor trebuie luate că adevăr absolut.Bun nu este nimic greșit în a ne lua modelele și a urma sfaturilor lor.Insa a le impune și a dezintegra orice nu este în concordanță cu ele este dezastruos.
Stii foarte bine ca topicul e o încercare subtilă, vicleana de a zdruncina încrederea credincioșilor în Biserica.
E o forma de atac.
Contravine învățăturii de credință creștin ortodoxa.

Dacă ai fost influențat de curentele New Age, ai o scuza,dar tot trebuie să te pocaiești, sa retractezi public și sa faci penitența, canon.
Bunul Dumnezeu te iartă și curațeste urmările lăsate în sufletele oamenilor.

Dacă nu, încearcă sa realizezi consecințele faptelor tale.
Dacă 1000 de oameni citesc topicul, poate se lasă influențați 100. Din 100, poate 10 își schimba radical viața și influențează negativ alți oameni smintind de la credința adevărată, mântuitoare pe alții. Dacă din cei 10 un singur suflet nu se va mântui, ci va arde veșnic în foc nestins, e bine ce ai făcut?
Ești mulțumit? Împăcat cu tine însuți? Cu conștiința ta?
Când te vei duce la Hristos cum îl vei privi în ochi? Fii sincer cu tine însuți.

Iadul oricărui suflet smintit se va adauga iadului tău în eternitate.
"Vai lumii din pricina smintelilor ei,ca smintelile trebuie să vină,dar vai omului prin care vine sminteala. Mai bine i-ar fi omului aceluia sa i se lege o piatra de gat și sa fie aruncat în mare. "
La fel a spus Domnul Hristos de Iuda: " Vai omului aceluia prin care se vinde Fiul Omului. Bine ii era lui sa nu se fi nascut"
Si același vai pentru farisei și carturari: " Vai vouă fariseilor și cărturarilor fățarnici,ca tâlharii și desfranatele vor intra înaintea voastră în Împărăția Cerurilor".

Ce ai scris va fi trecut prin focul Judecății de Apoi. Crezi ca va rămâne în picioare?
Nu îți pasă de soarta ta veșnică?
Atunci nu afecta mântuirea veșnică a sufletului aproapelui tău.
La Judecata de Apoi vei răspunde pentru tot ce ai lăsat în lume.

Pocaieste-te, retracteaza (ca să repari răul făcut, sau măcar o parte), iar prin pocăință Dumnezeu are putere sa repare tot răul făcut.
Încearcă sa devii asemenea Sf.Apostol Pavel,care după ce a prigonit Biserica, s-a ostenit mai mult ca toți pentru Biserica prin pocăință.
Apară ortodoxia. Leapădă orice învățături ne-ortodoxe.

Tot ce nu e ortodox,în foc. Asa cum spune duhovnicul meu,acolo e locul lor,a tuturor scrierilor eretice.
Sa-ti ajute Bunul Dumnezeu și Maica Domnului!
Cred ca ai suflet bun și intenții bune, dar poate ai fost influențat de blestemata literatura New age,cum am fost și eu în tinerețe.

"Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului ci sa se întoarcă și sa fie viu."
Domnul sa îți ajute! Amin.
Reply With Quote