View Single Post
  #59  
Vechi 15.09.2022, 15:36:00
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Stii foarte bine ca topicul e o încercare subtilă, vicleana de a zdruncina încrederea credincioșilor în Biserica.
E o forma de atac.
Contravine învățăturii de credință creștin ortodoxa.

Dacă ai fost influențat de curentele New Age, ai o scuza,dar tot trebuie să te pocaiești, sa retractezi public și sa faci penitența, canon.
Bunul Dumnezeu te iartă și curațeste urmările lăsate în sufletele oamenilor.

Dacă nu, încearcă sa realizezi consecințele faptelor tale.
Dacă 1000 de oameni citesc topicul, poate se lasă influențați 100. Din 100, poate 10 își schimba radical viața și influențează negativ alți oameni smintind de la credința adevărată, mântuitoare pe alții. Dacă din cei 10 un singur suflet nu se va mântui, ci va arde veșnic în foc nestins, e bine ce ai făcut?
Ești mulțumit? Împăcat cu tine însuți? Cu conștiința ta?
Când te vei duce la Hristos cum îl vei privi în ochi? Fii sincer cu tine însuți.

Iadul oricărui suflet smintit se va adauga iadului tău în eternitate.
"Vai lumii din pricina smintelilor ei,ca smintelile trebuie să vină,dar vai omului prin care vine sminteala. Mai bine i-ar fi omului aceluia sa i se lege o piatra de gat și sa fie aruncat în mare. "
La fel a spus Domnul Hristos de Iuda: " Vai omului aceluia prin care se vinde Fiul Omului. Bine ii era lui sa nu se fi nascut"
Si același vai pentru farisei și carturari: " Vai vouă fariseilor și cărturarilor fățarnici,ca tâlharii și desfranatele vor intra înaintea voastră în Împărăția Cerurilor".

Ce ai scris va fi trecut prin focul Judecății de Apoi. Crezi ca va rămâne în picioare?
Nu îți pasă de soarta ta veșnică?
Atunci nu afecta mântuirea veșnică a sufletului aproapelui tău.
La Judecata de Apoi vei răspunde pentru tot ce ai lăsat în lume.

Pocaieste-te, retracteaza (ca să repari răul făcut, sau măcar o parte), iar prin pocăință Dumnezeu are putere sa repare tot răul făcut.
Încearcă sa devii asemenea Sf.Apostol Pavel,care după ce a prigonit Biserica, s-a ostenit mai mult ca toți pentru Biserica prin pocăință.
Apară ortodoxia. Leapădă orice învățături ne-ortodoxe.

Tot ce nu e ortodox,în foc. Asa cum spune duhovnicul meu,acolo e locul lor,a tuturor scrierilor eretice.
Sa-ti ajute Bunul Dumnezeu și Maica Domnului!
Cred ca ai suflet bun și intenții bune, dar poate ai fost influențat de blestemata literatura New age,cum am fost și eu în tinerețe.

"Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului ci sa se întoarcă și sa fie viu."
Domnul sa îți ajute! Amin.
Sa retractez ce?

Da un singur exemplu unde am atacat eu Biserica,pe Hristos sau am provocat sminteală în credință...

Tu ești singurul care provoacă simteala ție și celor din jur...

Tu răstălmăcești Biblia, învățătura Bisericii, luând scutul teologiei dogmatice, citând eronat din biblie și scrierile părinților...

Faci toate acestea doar că sa împroști cu venin...

Ai grija că o să cazi singur sub acuzațiile pe care le faci,și sub blestem, anatemă și înșelare...

Ai mentalitatea de evul mediu când Biserica și inchiziția ii obligau pe filosofi, gânditori și alte persoane care aveau opinii diferite doctrinei sa retracteze ideile care mai apoi au schimbat lumea...De exemplu cazul lui Galileo Galilei "Și totuși se învârte",zicea el forțat fiind sa "retracteze"asta...

Cum poți să emiți idei de acest gen, într-o lume unde gândirea liberă este atât de mult hăituită atâta timp,mai ales de religie și dictatura,care este tot un fel de religie care substitue divinitatea cu dictatorul...

Din cauza ta și a celor care au gândit și gândesc că tine persistă opacitatea in biserica...

Tot din cauza asta lumea, tineretul, intelectualii și spiritele libere evită biserica,o urăsc chiar și o părăsesc ...

Această atitudine trebuie schimbată la nivel general!

Hristos tocmai un asemenea mediu spiritual voia să schimbe...

Oricât a-ți incerca sa intoxicați gândirea liberă, până la urmă o sa va intoxicați pe voi înșivă....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote