View Single Post
  #11  
Vechi 24.08.2008, 15:03:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea
Unii postatori cu ambitii de pe acest forum invocă doar cînd le convine acest îndemn tulburător al Mîntuitorului. Propun să medităm la ceea ce se poate face, concret, pentru vrăsmasii de astăzi ai crestinilor. De pildă, îi iertăm sau îi uităm pe tortionarii si activistii fărăr Dumnezeu de ieri, care trăiesc astăzi si se bucură de viată cu pensii grase... pentru crimele comise în numele bolsevismului?
Cind Mintuitorul a dat aceasta porunca nu erau"acesti tortioari si activisti fara Dumnezeu de ieri...etc"asa cum plastic cuvintati caci sf.apostol Pavel daca nu ma insel a spus"pe cel ce vine la mine nu-l voi scoate afara" ,si inca, Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu.Inteleg ca acesti despre care vorbiti va sunt vrajmasi!Daca este asa de ce ii uriti? Societate in care train s-ar putea schimba daca am fi mai toleranti cu trecutul caci de fapt comunismul a fost o soc. care a pus omul in locul lui Dumnezeu si au fost pedepsiti. Daca acei oameni care vin din trecut cu aceasta greutate in spate s-au schimbat,au primit pe Hristos ca Mintuitor si traesc dupa morala crestina,sunt smeriti si iubesc sfinta biserica ortodoxa de ce sa nu fie acceptati? Oare Mintuitorul gindeste ca noi pacatosii?Eu cred ca nu,Sa ne iubim,sa iertam, sa incercam a indrepta strimbatatea acestor timpuri fiind noi drepti. Cineva inteba pe un intelept:"cum sa fac pe aproapele meu sa se schimbe? si raspunsul a fost"schimba-te tu!". Dumnezeu va judeca pe fiecare dupa faptele lui indiferent daca a fost comunist,legionar, desfrinat sau hot.De ce sa-ljudec eu cind sunt asemenea lui sau mai ticalos? Eu pot doar sa-l iert caci sunt om asemenea lui!
Reply With Quote