View Single Post
  #4  
Vechi 03.01.2010, 15:09:57
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de al3xa3 Vezi mesajul
LA MULTI ANI!
sunt noua pe acest forum si mi-am creeat acest cont deoarece am simtit azi ca doar Dumnezeu imi mai poate alina durerea din suflet acum.
nu am mai mers la Biserica de foarte multi ani si vroiam sa ma intorc la credinta daca puteti sa intelegeci ce vreau sa spun.
din 2003 am avut o relatie care a dus la casatorie in 2007 si apoi un divort acum in 2009.
sotul meu, fostul meu sot este catolic. el era ceva mai credincios in sensul ca mergea la Biserica insa eu nu prea mergeam cu el simteam ca nu imi este locul .
nu dau vina pe el stiu ca singura m-am indepartat.
acum pentru ca sunt foarte suparata as vrea sa incep sa ma rog ,sa merg la Biserica sa fac tot ce trebuie si tot ce trebuia sa fac insa nu stiu cum sa incep si de unde.
am avut atatea probleme in viata si am suferit atat de mult incat sunt momente in care ma gandesc ca probabil am fost blestemata sau ceva de genul chiar daca nu vreau sa cred ma gandesc ca...parca prea rau mi-a mers.
sunt o "oaie ratacita" si am nevoie de ajutor e tot ce pot sa spun.
sper sa nu va scandalizeze postarea mea nu stiu in definitiv ce a fost .nu stiu daca am cerut un sfat ,m-am plans ...stiu doar ca am nevoie de ajutor pentru ca am ajuns sa am drept unica dorinta moartea si uneori aproape sa o provoc eu am fost in stare .
nu pot nici sa dorm noaptea de cele mai multe ori ma prinde 5-6 dimineata iar cand dorm visez urat ma trezesc tipand...intr-un cuvant sunt RAU.
in dimineata acesata as vrea sa merg la Biserica . ma simt rau pt ca am uitat ce am de facut acolo,am uitat rugaciunile ...dar am sa merg ,vreau sa merg.
daca ma puteti ajuta cu sfaturi cum pot sa redevin un bun crestin sau cum pot sa fiu cum ar vrea Dumnezeu va rog sa ma ajutati!
va multumesc !
In primul rand, bine-ai venit pe forum. Te rugam sa ai incerdere si rabdare fiindca aici fiecare incearca sa-ti dea un sfat bun, fara sa te judece si fara sa te ironizeze.
Banuiesc ca la aceasta ora tu deja ti-ai dus la bun sfarsit gendul de a merge la biserica. Dincolo de orice alt sfat, acesta ar trebui sa fie intaiul. Nimic nu e mai bine primit la Dumnezeu, pentru noi mirenii de rand (si nu pentru pusnicii care se roaga in felul lor si sunt feriti de ispitele lumii) decat inima smerita in Sfanta Biserica. Acolo sa dai o lumanare si un pomelnic la Sf Altar. Si sa nu intorci spatele si sa pleci ca si cum ti-ai fi facut deja datoria, ci sa stai pana la sfarsit cand parintele te va unge cu Sf. mir, iar tu vei lua Sf nafura. Zilele care urmeaza sunt oarecum mai speciale in acest sens, pentru ca urmeaza Botezul Domnului, iar tu vei putea lua aghiazma mare in fiecare dimineata pana pe 14 daca nu ma insel. Iti recomand deasemenea sa tii post negru in ajunul Bobotezei fiindca este foarte important pentru tine. In rest, lasa grijile in seama Lui Dumnezeu, increde-te Lui si-ai sa vezi Miracolul in viata ta, aproape in fiecare zi. Aprinde, seara cate o lumanare (pana iti vei procura o candela) aseaz-o langa icoana care-o ai in casa si zi tot ce ai tu pe suflet. Nu te invinovati si nu cauta vinovati. Doar roaga-te, TU! Nu astepta s-o faca altii pentru tine, atat timp cat esti sanatoasa si intreaga la minte! Si-ai sa vezi ce o sa se intample. (Eventual poate o sa ne povestesti si noua peste cateva luni! )
Doamne-ajuta!
Reply With Quote