View Single Post
  #8  
Vechi 03.01.2010, 21:18:28
al3xa3's Avatar
al3xa3 al3xa3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Hunedoara.Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mc2009 Vezi mesajul
Toate trec, nimeni nu scapa de necazuri si suparari; sunt altii care le au si mai mari. Sa ai nadejde ca Dumnezeu nu te va lasa.

Ai spus de rugaciuni, in afara de 'Tatal nostru', uite inca o rugaciune folositoare:

"Doamne, viforul necazurilor se ridica asupra mea si ape intrat-au pana la sufletul meu - dar intru Tine este toata nadejdea mea. Tu cunosti pricina raului ce ma bantuie. La Tine perii capului meu sunt numarati. La Tine deci scap si pe Tine Te rog sa departezi de la mine orice rau pierzator de suflet si sa-mi ajuti a birui toate ispitele ce ma invaluie - ca Tu esti intarirea, scaparea si izbavitorul meu, Hristoase Dumnezeule, si Tie slava inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Amin."

Iar cea mai simpla: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatoasa!", poti sa o spui oricand.

Acestea alunga tot felul de ganduri de deznadejde ... Apoi, ce a spus getastart, te va ajuta mult. Daca doresti, te putem trece si noi la pomelnic, numai sa stim prenumele.

Curaj si Doamne ajuta!


multumesc pentru aceste rugaciuni! aceasta scurta ne-o spunea parintele in scoala generala imi amintesc ne tot repeta si ne spunea ca nu o uitam.

nu am reusit dimineata aceasta sa merg la Biserica . nu dormisem toata noaptea si la 7 jumate 8 m-a sfatuit cineva sa merg m-am sculat din pat dar mi-am gasit tot felul de motive si nu am mai ajuns.m-a lovit somnul pot sa spun si foamea si multe altele ma simteam si vinovata dar nici destul de puternica nu am fost sa infrunt ispitele si gandurile.
am nevoie sa imi gasesc duhovnicul si pentru asta pot sa spun ca ma rog in felul meu ma rog ca si cum as vb cu Dumnezeu il rog pur si simplu sa imi arate calea .toata ziua ma gandesc la asta si stiu ca la EL este alinarea mea.stiu ca este cu mine mereu si peste tot stiu ca ma iarta doar sa-mi para rau cu toata inima sa regret si sa nu mai fac.
Reply With Quote