View Single Post
  #3  
Vechi 09.08.2017, 23:48:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
...
4. Antrenarea si obtinere de intermediere din partea unor femei aflate cu o generatie mai inainte. Cu totii cunoastem cate o "Miss Marple" care are si pricepere si placere in "a face vorba".

Perseverenta si succes!
Am mare incredere in aceasta cale, fara sa le elimin pe celelalte prin "necitare".

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Doamne ajuta ,

As fi vrut sa întreb cum poate fi găsit partenerul de viață /viitorul soț - cu aceleași valori creștin ortodoxe-în zilele noastre.Dacă are cineva niște sfaturi as aprecia. Nu doresc sfaturi despre rugăciuni acestea le stiu de la duhovnic și din cărți. De asemenea nu cred ca trebuie doar sa te rogi și atât pentru ca oamenii nu apar la ușă. Eu am 30 de ani. Lucrez. Viața mea e intre serviciu și acasa. Și duminica la biserica. Am fost în studenție în asociații am făcut voluntariat etc.La baruri și discoteci nu merg evident.Chiar nu îmi dau seama cum poate fi cunoscut cineva în vederea căsătoriei. Am încercat site.uri de matrimoniale dar acolo se cam caută altceva. Nu prea știu ce sa mai fac.As aprecia sfaturi oneste fără critici dacă se poate.
Chiar si aici pe forum au aparut "oferte", iar asta e ultima:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=18963
care, daca nu e ce cautati, va poate intermedia spre o solutie.

Vreti sa intrati "in rand cu lumea", sa fiti la fel ca ceilalti? Din spusele dvs nu sunteti.
Observ in mesajul dvs un limbaj foarte smerit, dar si un ritm de viata foarte linistit si cumpatat, ba chiar retras, ceea ce va diminueaza mult sansele de reusita.
Nimeni nu vine la usa, asadar nu va inchideti in casa.
Va invit sa fiti mai curajoasa in incercarile dvs (caci daca vreti sa invatati sa inotati trebuie sa intrati in apa, oricum ar fi ea), dar la fel de cumpatata in filtrarea ofertelor. Cautati cu curaj persoana pe care vreti s-o iubiti, pe tatal copiilor dvs.

In primul rand e necesar(zic eu) sa ne spuneti localitatea in care domiciliati, nu?
Poate se iveste o solutie, cine stie?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote