Subiect: Misionarism
View Single Post
  #2  
Vechi 24.03.2007, 05:49:41
mardum mardum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2006
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Evident fiecare din noi suntem chemati pe langa induhovnicire si la propovaduire, odata ce-L cunosti pe Domnul, trebuie sa te faci un martor al Lui, fie prin cuvant, fie prin traire, ideea ca doar preotii trebuie sa-L marturiseasca pe Domnul, e falsa, fiecare trebuie sa dam marturie despre El si sa nu ne rusinam de cuvintele Lui ci sa spunem oamenilor, "cat bine ne-a facut noua Dumnezeu"
O idee de misionarism pe care mi-am propus-o este sa duc la biserica unde merg eu, cateva carti cu predici si invataturi ale Sf Parinti, pe care sa le poata imprumuta credinciosii pe cate o saptamana si sa se poata "hrani" din cuvantul sfant, si periodic doresc sa printez si sa xeroxez anumite sfaturi ale Sf Parinti si ale Sf Scripturi precum si reguli de comportare in sf biserica, randuieli de spovedanie impartasire si multe alte sfaturi ale Sf Biserici pe care preotii nu le pot cuprinde si reaminti la fiecare Sf Liturghie, totul doresc sa se faca cu binecuvantarea preotului paroh.
Cred ca fiecare dintre cei ce sunteti pe calea induhovnicirii ar trebui sa va faceti folositori preotilor parohi in catehizarea credinciosilor.
In continuare doresc sa va exprimati si voi ideile despre cum am putea face noi laicii misionarism si despre cum am putea veni in ajutorul preotilor
Domnul sa ne ajute sa putem sa-L marturisim. Amin!
Problema e ca preoti sint hirotoniti de Episcopi, care sint urmatori Sf. Apostoli. Asa ca nu e falsa ideea ca numai preoti sa-l marturiseasca pe Dumnezeu in Biserica.
Vorbeste cu preotul si propune-i sa aduci carti la Biserica ca sa fie imprumutate de alti credinciosi. Ideea asta e buna, dar am impresia ca esti biruit de mindrie si trebuie sa te spovedesti. Ai mare grija sa nu fi inselat de cel rau.
Cind mergi la Sf. Biserica in fiecare Duminica si Sf. Sarbatoare, daca postesti si duci o viata cit mai curata, asta e o marturisire destula ca-l iubesti si-l urmezi pe Dumnezeu.
As zice ca inainte de a incepe misionarismul du-te si te sfatueste cu preotul sau mai bine cu un duhovnic imbunatatit care te poate ajuta pe calea cea buna.
Reply With Quote