View Single Post
  #1545  
Vechi 12.03.2011, 19:45:46
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Spre deosebire de neoprotestanti, noi nu facem filozofie. Daca nu intelegem ceva trebuie sa ne informam, in mod sigur gresim noi si nu sfintii. Si eu am fost ateu si nu am gasit apropae nimic gresit in BO. Afara de ceea ce mai gresesc oamneii, ca orice oameni. Daca sfintii mari au zis asa despre iconomie, atunci ei au dreptate, nu noi, care ne dam cu parerea. La cei ce sunt in afara Bisericii, dar fac Taine, adica sunt crestini, acelora li se considera o forma exterioara a Botezului. De exemplu Sf. Ioan boteza cu apa, iar apoi au primit botezul si cu Duh Sfant.
Catalin,

Iisus a zis foarte clar ca lumea aceasta va trece dar cuvantul Lui nu. Deci daca El a zis ca cel care isi lasa femeia si ia o alta face adulter, pai asa o sa fie pana la a doua Sa venire pentru ca nu va trece cuvantul Sau indiferent de iconomia bisericii. Biserica nu poate schimba cuvantul Domnului dupa cum vrea ea. Asa ca toti cei care s-au recasatorit in biserica ortodoxa se afla in adulter si ei nici macar nu mai au habar, ba se chiar Impartasesc cu cugetul curat cu Trupul si Sangele Domnului fiind vinovati fata de El de pacatul adulterului. Cine ii mai lumineaza pe acesti oameni daca biserica i-a bagat si mai mult in intuneric? Pacat ca oamenii care isi dau seama fug, si sincer exact asa am vrut sa fac si eu, sa dau bir cu fugitii la altii mai luminati din punctul asta de vedere, insa m-am rugat ca printr-o minune sa imi spuna Dumnezeu ce sa fac si raspunsul Lui a fost:

"Tu trebuie sa ramai ortodoxa. Si iti va fi foarte greu la inceput"

Si asa a fost, mi-a fost extrem de greu, am trecut printr-o suferinta cumplita mai ales ca raspunsul l-am primit printr-o minune asa cum cerusem. Si totusi am vrut in continuare sa fug, insa Domnul nu m-a lasat, mi-a pus mereu piedici, pana m-am mai linistit si am inteles de ce a vrut sa raman ortodoxa. Nu ca sa accept greselile din Biserica Ortodoxa ci exact dimpotriva, ca sa vorbesc despre ele, doar asa constiinta oamenilor se va trezi intr-o buna zi...