View Single Post
  #37  
Vechi 24.01.2012, 21:44:28
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Acesta este un defect general al celor care participa la asemenea discutii dar care nu vor sa citeasca si sa reciteasca cele postate sau sa reflecteze la postari ci se reped sa dea raspunsuri .
Pt. aceasta , adica acesta este temeiul , pt. care am afirmat ca in general userii sunt nevorbiti mai ales si mai putin au dorinta de a discuta cu folos !
De ce spun acestea ?
Pt. ca am precizat de nenumarate ori ca in primul si in primul rind ortodoxia nu face prozelitism , face misiune . In al doilea rind nu dorim sa impunem nimanui credinta noastra . Nu ii urim , nu ii junghiem, nu ii vindem si nu ii cumparam pe cei de alte credinte decit noi . Nu depunem eforturi sa ii atragem la noi , nu invrajbim si nu ceem vendete , nu agasam si nu denigram mai ales in cazul in care ne sunt apropiati ... Dar nici nu mintim , ci ne marturisim credinta noastra cu tarie , adica celor care ne intreaba de ce credem in Hristos sau de ce el este Dumnezeu si nu numai profet sau de ce Duhul Sfint nu purcede decit de la Tatal, de ce Feciara Maria nu a avut nici pe departe o concepere imaculata, de ce ne impartasim cu pine si nu cu azima , de ce avem ierarhie bisericeasca , de ce aceasta ierarhie este impodobita in straie liturgice deosebite , de ce avem biserci si de ce acestea sunt impodobite intr-un anume fel, de ce facem pomeni si avem cultul mortilor ,s.a.m.d. le marturisim Adevarul care este persoana si nu idee sau filosofie !
Fara cearta , fara scandal , fara mizerie manierala pt. toti ceilalti dar cu dreptate si adevar pt. marturisirea noastra .
Daca cei de alta credinta vor sa inteleaga , bine daca nu ii lasam in pace sa creada ce vor ei iar noi abandonam discutiile duhovnicesti cu ei .
Cu atit mai mult evitam polemicile cind interlocutorii sunt cunoascuti ca persoane si ca pareri .

Cine a inteles ca noi suntem hingherii celor de alte credinte ... nu a inteles nimic din ce sustin ortodocsii. Nu hingherim dar nici nu ne pupam pe dinti in cadrul marturisirii credintei cu nimeni nelalocul lui. Totul pina la credinata , adica pina la marturisirea acesteia .
Cine vrea sa se lepede de ortodoxie, de exemplu, poate sa o faca , fiecare poate sa faca ceea ce vrea dar alegerile sale ii implica consecinte care il obliga la responsabilitati . Nu poti sa il scuipi pe Hristos si sa strigi in gura mare ca ce iubitor esti de frati . Nu poti sa asisti la denigrarea si injuriile sau desconsiderarea si persiflarea celeia ce se numeste Preacinstita , Preacurata si Preabinecuvintata Stapina , atita timp cit inger din ceruri a venit si i s-a inchinat (desigur arhanghelul Gavriil) si a slavit-o iar eu ortodox sau nu sa ma scarpin pe burta cu acel hulitor si sa ma dau frate iubitor . Oare ce ar zice Maica Domnului in aceste situatii ? De cind am ajuns noi mai de cinste decit arhanghelul Gavriil ?

Discutiile sunt ample si nu stam sa facem aici apologia ortodoxiei, dar trebuie tinut f. bine minte ca marturisirea ortodoxa este una singura iar cine a vrut sa se rupa din ortodoxie intorcind spatele lui Hristos este numai treaba lui ! Am mai spus ca nu poti azi sa il hulesti pe Hristos si miine sa ii ceri sa te unesti cu el ! Si in acest context nu poti sa te minti pe tine insuti iar apoi pe Hristos si biserica sa spunind ca , vezi Doamne , eu fac iubire de aproapele , exact asa cum ai poruncit TU. Aaa, faci polica religioasa dar nu marturisire , asta este cu totul si cu totul altceva !!
Ce porunca a dat Hristos , la un moment dat, ucenicilor trimisi la misiune : in casele in care intrati si sunteti bine primit, pacea voastra lasati acelei case dar in cele in care nu va primesc sau va hulesc , atunci scuturati si praful casei aceleia de pe sandalele voastre ! Pai si in aceasta porunca uitase Hristos de iubirea frateasca poruncita ?

Ei, ei, ei, ce buni suntem de dus cu vorba si la prins fraieri in lat . V-am mai spus si mai sus cum la luat la rost Cleopa pe popa neoprotestant : ,,mai , voi aveti impresia ca aici este stina fara ciini ?"

Fratilor , fiecare face ce voieste si crede cum vrea dar exista un singur Domn, o singura biserica/credinta si un singur botez. Ce este mai mult de atit nu este de la Hristos-Dumnezeu !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 24.01.2012 at 21:55:17.
Reply With Quote