View Single Post
  #19  
Vechi 05.07.2012, 12:32:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Fiecare are dreptul sa aduca argumente si sa-si sustina o parere. Nu inteleg de ce unora nu le convine acest lucru.

2. Oamenii aia din Biblie, precum Adam si Eva si Noe si mai nu stiu care au trait poate 900 ani simai bine. In Rai insa. Nu pe pamant.
Sursa citata nu-mi inspira incredere, nu stiu cine este dl. Rapcea.
Ma indoiesc eu ca au trait in secolul al 18 lea oamenii mai mult de 100 ani.
Pana una alta nu avem dovezi nici pro si nici contra.

Iar faptul ca unele persoane ating varste matusalemice nu se poate pune numai pe seama alimentatiei, sau a altui criteriu. Exista anumite predispozitii genetice. Nu trebuie generalizat.
De altfel au fost intervievate recent persoane care aveau peste 100 ani si nu au stiut sa spuna carui fapt se datoreaza. Traiau normal, mancau normal, poate nu chiar sanatos, mancau si carne si produse animaliere, mai si consumau alcool si avusesera mai multi parteneri.
Stiu aici doua persoane care au fost/sunt fumatori tigara de la tigara.
Unul a murit anul trecut la 107 ani mi se pare, iar celalalt traieste inca si are 93 ani.
Iar altii care nu fumeaza deloc mor de cancer pulmonar si alte cele la varste fragede.

Fiecare om are o constructie genetica. Unul se imbolnaveste, poarta genele unor boli, altul dimpotriva, unul imbatraneste f.repede, aratand la 40 ani ca la 80, altul dimpotriva.
Nu conteaza numai mancatul si felul de viata.
Unul albeste la 20 ani, altul nici la 70.
De ce trebuie sa generalizam?

3. Ca ce am invatat eu si altii ca mine la scoala este gresit si ne-ortodox. Ma rog, nu este vina noastra. La vremea aia asa era, azi o fi mai bine.

Mai stiu ca la tara nu exista gospodarie fara animale. Si asa o fi fost de sute de ani. La orase nu este asa. Pana mai acum ceva ani, abia gaseai sa cumperi o bucatica de carne si branza.

Afirmatia ca vegetarienii sau veganii sunt mai sanatosi si se simt mai bine, au mai multa energie este iar o generalizare.
Am auzit si pareri contrare de la oameni care au experimentat aceste regimuri.
Unii s-au reintors la alimentatie completa, simtindu-se fara putere.

Nu spune nimeni ca trebuie sa cazi in extrema cealalta, ci doar sa mentii un echilibru. Putin din fiecare.

Si trebuie totul individualizat. Exista oameni cu boli care necesita anumite diete. Unul are probleme cu stomacul sau intestinul si nu suporta legume si fructe, sau numai anumite, sau moderat si numai preparate.

Altul nu suporta carnea, sau grasimile, altul nu suporta lactatele, altul n u suporta painea si cerelalele (alergii la lactoza, sau la celuloza).

Altul e diabetic si nu suporta glucide si carbohidrati.
Altul este anemic si trebuie sa manance de toate.

Si sa nu uitam un lucru: vorbim de unii si de altii cau trait sute de ani sau dimpotriva.
Pana mai acum cativa ani (putini) la noi in tara nu se faceau analize si nu se cunosteau boli ca: hepatita B si C, talasemie, alte forme de anemii etc.
Habar nu s-a avut cati oameni poarta in ei aceste boli.
Asa ca, sa fim seriosi.

4. Ca lumea mananca acum f.nesanatos: fast-food, mici, paste, shaorma etc.
De ce?
Pentru ca viata este nebuna. Nu ai timp sa gatesti, iti iei ceva din zbor ca sa-ti astamperi foamea. Se lucreaza 10-12 si mai multe ore pe zi.
Oamenii cad de astenii si suprasolicitare, unii intra in spital si chiar mor in aceste conditii.
Stres, spaime, griji, lipsa de bani.
Organismul trebuie sa se refaca intr-un fel. Si am aflat-o pe propria piele.
Ori dormi cat ai nevoie si atunci nu-ti este asa foame, ori daca nu ai timp sa dormi, ai tot timpul foame si nevoia sa mananci ceva care sa te energizeze.
De obicei ai crize de foame: de carne, dulciuri, paine cu ceva, cartofi prajiti etc.. Lucruri satioase.
Plus ca poftesti la alimente care sa te faca si sa te simti mai bine sufleteste de ex. ciocolata si dulciuri). Sa simti o placere si o bucurie pe langa tristetile si necazurile vietii.

Oamenii de la oras nu au curte sa cultive un fruct, o leguma, sa creasca macar un pui. Cumpara ce gasesc.
Preturile si calitatea sunt asa cum sunt. Cine poate si are bani cumpara, cine nu, mananca paine cu mamaliga.
Sa nu mai vorbim de ceea ce contin legumele si fructele in ultima vreme: chimicale, modificari genetice, hormoni etc.
Oh, ce sanatos e sa fii vegetarian si vegan cu chimicale.
Animalele mai au si ele antibiotice si hormoni.

Conteaza deci si cumsunt produsele pe care le consumam.
Poate ca un pui crescut de mana ta e mai sanatos decat o rosie de la piata, cu chimicale.

Si modul de viata conteaza enorm. Un creier, un ficat, un stomac obosit si stresat, cer anumite lucruri ca sa se refaca si sa reziste.
O stiu pe pielea mea. E o diferenta de la cer la pamant cat si ce consumi in perioade de stres si cat si ce consumi cand esti acasa, in concediu. Poti dormi, nu-ti trebuie nimic special, nici dulciuri. Poti tine si post.
Poti sa-ti gatesti mancaruri sanatoase.
Stresul si lipsa de odihna/somn afecteaza cel mai mult organismul omenesc.

In fine cine poate sa tina post este f.bine pentru el poate. Asa cum am spus sunt oameni care nu pot. Unora le trebuie anumite produse, altii nu suporta alte produse (legume, paine, fructe).

Dumnezeu nu ne-a facut pe toti la fel, la sablon si ne-a lasat pe pamant de toate: si animale si legume si fructe.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote