View Single Post
  #8  
Vechi 09.05.2013, 00:39:09
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit care si unde sunt batrinii sau mai virstnii de care se face vorbire ?

Surorilor , este lacrimogen tare ceea ce spuneti dar mai ales ceea ce vreti sa insinuati .
Ia spune tu sora Sophia , ce virsta zici ca ai tu ? Ia arata-ne batrinetea ta , ca de sifonata nu incetezi sa te dai mai mereu din diverse pricini.
Si daca nu ai prins educatia religioasa in scoala , precum tinerii de astazi , cine te-a oprit pe vremea lui Ceasca sa mergi la biserica si sa ai duhovnic ? Cine te-a oprit sa iti cumperi o biblie si sa citesti sub indrumarea duhovnicului din ea ? Cine te-a impiedicat sa cercetezi minastirile .
Ca asa cum vrei tu sa statuezi niste raporturi cu surorile mai tinere tie , cred ca in acelasi raport de virsta esti tu cu mine , iar pe mama mea nu a impiedicat-o nimeni sa ma duca la biserica de mic , sa imi caute duhovnic, sa ma spovedeasca si sa ma impartaseasca mereu s.a.m.d., in conditiile in care tata era ofiter iar mama invatatoare .
Pe de alta parte vad ca nu ai habar ce inseamna si mai ales cum se fac orele de Religie in Scoala Romaneasca in prezent si cum se dau notele, cita tragere adevarata au dascalii de Religie pt. aceasta materie dar mai ales cit de pregatiti , din acest punct de vedere,sunt absolventii de cicluri scolare .
In Romania, de la 1990 si pina in prezent, este o aiureala completa in ceea ce priveste aceasta disciplina scolara . Este unul din motivele pt. care eu nu am rezistat decit un an scolar ca profesor deoarece te zbati/gasesti intre indiferenta maladiva a parintilor si elevilor fara de Credinta in Dumnezeu si chiriarhul locului care te constringe nu sa ii inveti credinta pe tineri , ci sa le dai note f.mari si sa nu inregistrezi nici o problema de nici un fel in activitatea ta . Daca elevii tai nu vor sa invete aceasta disciplina sub nici o forma , iar tu le dai note sub 8 , problema este a ta profesore ca nu faci totul pt. a invata si in locul elevilor si ca mai ales nu vrei sa ii convertesti pe parintii copiilor la dreapta credinta trecind mult peste duhovnicul lor .
Asa ca rari , rari de tot sunt tinerii care au cunostiinte serioase de Religie in prezent dobindite din scoala.
Sa vezi cam cum este si prin seminare ! O masa mica, f. mica, de elevi silitori inconjurati de o liota mare de puturosi, indiferenti , chefuitori si discomani , purtatori de creasta sau emo dar stilizata mai mult ca sa nu flambeze vigilenta "spiritualilor" sau a conducerii seminarului. In facultati este tot asa !
Eu , aici unde stau, am vecina o familie de tineri, de 29 de ani fiecare, ambii absolventi de teologie dar care lucreaza ea ca educatoare si el la Biblioteca Judeteana. Parintii fetei sunt preot si profesoara iar ai baiatului arhitect si muzeograf. Sunt casatoriti de 5 ani si nu au copii pt. ca vor mai intii sa isi faca o "casa pe pamint" si sa isi termine de platit Audi-ul pe care l-au cumparat nou acum un an .
Fiind vecin cu ei si cunoscindu-i de 4 ani mi-am permis sa ii intreb : bine, dar cum faceti de nu aveti copii ? Mi-au raspuns : ne descurcam si noi ...
Provenind dintr-un mediu "sanatos" , preotesc, fiind absolventi amindoi de teologie si el dorind ca o data si o data sa-si bage dosarul pt. hirotonie ... asta au inteles ei : sa se descurce cum stiu mai bine numai sa se opuna vietii insa nu si sexului , ca de sunt tineri. Numai sa se opuna celui care se autodefineste ca fiind Viata, Calea si Adevarul ! Si daca se opun Acestuia prin faptele lor , se pune intrebarea : defapt , cui slujesc ei ? Ei, cui, satanei ! Dar parintele lor preot , care vede ce fac ei si ii ingaduie astfel, cui slujeste ? Ia ghiciti !

Eu chiar astazi am scris pe firul "vai,vai" despre credinciosii ortodocsi asa-zis practicanti , si cei mai numerosi, din ziua de astazi . Asa ca ce mirare am putea avea ?

Dar ma rog...

Doresc insa o lamurire : sa defineasca cineva ce inseamna "habotnic" iar daca are si argumente solide de sustinere a explicatiei nu ar face rau sa le aminteasca .
Daca mergi in fiecare zi la scoala neavind nici o absenta si inveti fiecare lectie si ai numai note bune , te numesti habotnic? sau tocilar, nu ?
Daca mergi la serviciu in fiercare zi , fara intirziere, fara absente , fara sa incalci regulamentul de functionare interna a firmei respective si daca asculti de sefii si superiorii tai, te numesti habotnic ?
Si daca esti ostas in armata si mergi in fiecare zi la locul tau de munca fara a avea vreo absenta si daca iti indeplinesti intocmai si la timp si in conditiile cele mai bune obligatiile tale si daca respecti atit la pace cit si la razboi ordinele sefilor si comandantilor tai fara sa fi indolent , rasvratit, cu pareri personale , tagaduitor si birfitor al institutiei si al oamenilor si daca pt a fi un om desavirsit de corect te intorci din concediul de odihna cu 1-2 zile mai devreme pt. a-ti pregati corespunzator reinceperea activitatii profesionale... te numesti habotnic ?
Si daca esti pus sa conduci o obste (comuna , oras) si tu esti harnic , corect si respecti intocmai legile scrise si morale ale tarii tale (ca vedeti cu totii ce se intimpla in ziua de astazi cind guvenantii nu mai respecta ei insisi si mai intii legea din tara , ce se intimpla) si te faci pe tine insusti tot pt. toti si iti iubesti vecinii si prietenii si inca si necunoscutii... se cheama ca esti habotnic ?

Fratilor , sora draga Sophia, cuvintul acesta care este pe rinjetul tuturor frondistilor si impotentilor prin rea vointa dar contemporani , este introdus in limba cu scopuri precise si cu adrese precise . Cine vrea sa se indulceasca cu el nu are decit , dar asta nu inseamna ca nefiind el din acea categorie este si vreun scapatat... Poate ca vreun schiopatat , da !
Voi, ce va doriti sa gasiti, de exemplu, in minastiri si in biserici , facatori de minuni si sfinti sau talmacitori si precauti ai bunelor maniere ?

Cit despre sora Noessisa : exemplul ei chiar cu ... Helmut Dukadam , nu arata decit cit de grava este incetatenirea unui ritual gresit , neragasit in tipic si trenat zeci de ani de zile . Nu este obligatoriu sa iti "sfintesti" cosul cu merinde , daca nu iti place tipicul bisericesc , poti sa te duci la cel care te tot grabeste si iti agita sufletul ca sa ti-l "sfinteasca". La biserica nu ramin decit cei care respira duhul bisericii !
Foarte simplu lucru ! Dar este cu atit mai rusinos pt. numele amintit cu cit el este mai batrin , si deci ar trebui sa fie si mai intelept, si cu cit se crede ca este mai culturalizat .
Dar sa nu itam vorbele de aur ale gheronului A. Boca : mai, pina la sfirsitul tuturor lucruirlor , putin oameni ajung ceea ce par a fi !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 09.05.2013 at 01:16:34.
Reply With Quote