Subiect: Tacerea
View Single Post
  #9  
Vechi 11.05.2009, 12:42:07
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Cred ca tacerea e un mod de comunicare ca nu degeaba se spune si [COLOR=purple]tacerea[/COLOR][COLOR=purple]-i[/COLOR] [COLOR=purple]un[/COLOR] [COLOR=purple]raspuns[/COLOR] ...uneori [COLOR=purple][COLOR=black]tacerea[/COLOR]-i [COLOR=black]de [/COLOR][/COLOR][COLOR=black]aur[/COLOR] , alteori [COLOR=purple][COLOR=black]daca[/COLOR] [COLOR=black]taceam[/COLOR] [COLOR=black]filosof[/COLOR] [/COLOR][COLOR=black]ramaneam[/COLOR] ..altul [COLOR=purple][COLOR=black]tace [/COLOR][COLOR=black]si [/COLOR][COLOR=black]face[/COLOR] .[/COLOR]
Ca orice pe lumea asta si tacerea-i de doua feluri folositoare si pagubitoare ( pozitiva si negativa.)
Decat vorbire desearta mai de folos este tacerea. Tacerea in cazul acesta e roditoare ea izvoraste din intelepciune si aduce armonie si liniste.Tacerea adica infranarea limbii .. off, limba asta neinfranata poate duce la discutii neconstructive, mai rau la cearta ..cearta duce la ura ..e clar, duce la rau .
Uneori tacerea e ostentativa si duce la incrancenare .Atunci tacerea e un fel de ,,a pedepsi ,, un fel de ..,, lasa ca vezi tu ,, un fel de a inchide caile de comunicare si nu-i buna pentru nimeni ..


Tacerea nu-i intotdeauna apanajul celor intelepti .. dovada ca nu tac.

Doamne ,inca mai am de invatat cum si cand sa tac !
Deci mai bine tac sa nu ma trezesc ca-mi spune cineva ,, daca taceai mai bine faceai ,, .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote