View Single Post
  #24  
Vechi 15.07.2009, 00:05:53
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nici nu am spus ca ar avea pentru romani vreo semnificatie deosebita, desi din anumite puncte de vedere s-ar putea sa aiba. In sec. al XIX-lea s-au intarit bine relatiile intre romani si francezi, si poate nu intamplator sunt multe personalitati culturale din Romania care au ales Franta ca spatiu de manifestare artistica sau stiintifica (Eugen Ionescu, Emil Cioran, Tristan Tzara, Constantin Brancusi, Ilarie Voronca, Panait Istrati, Matei Visniec, Marta Bibescu, Grigore Moisil etc. etc. etc....).

Am postat topicul acolo unde ii era locul, la anunturi, iar nu in alta parte, asa cum s-a intamplat si pentru Canada, America ...

Francezii pretuiesc putin crestinismul in general din cauza tristei perioade a Inchizitiei care ucidea fara mila in numele Domnului. De aceea multi au devenit atei dupa 1789. Insa am intalnit francezi care recunosc valoarea ortodoxiei in sensul ca ortodocsii nu au ucis in numele Domnului, nu au recurs la atrocitati in numele Domnului... Se infiinteaza Biserici ortodoxe, chiar in aceste conditii de ateism, in Franta. Daca stiti limba cautati pe internet si veti fi uimita...

Referitor la faptul ca francezii ne considera grosolani, nu stiu de unde aveti asemenea informatii. Poate insasi persoanele care v-au informat fac parte din aceasta categorie. Eu aici ma bucur de respect si consideratie...
Un amanunt deloc de trecut cu vederea: am ramas placut surprinsa sa aflu ca exista edituri care sunt in cautarea autorilor de origine romana, semn ca suntem pretuiti tocmai pentru dramul se spiritualitate si emotie ce-l confera scrisul romanilor. Un teatru din Paris functioneaza de 20 de ani cu sala arhiplina doar punand in scena, invariabil, "Cantareata cheala" ("La cantatrice chauve") a lui Eugen Ionescu. Acum doua luni, o trupa de teatru din Cluj a fost retinuta doua zile peste programul stabilit pentru a juca de inca 5 ori piesa pregatita pentru turneu: "Comunismul explicat bolnavilor mintali" de Matei Visniec. Spectacolul a fost prezentat in limba romana cu traducere pe o banda deasupra scenei. La final de spectacol, discutiile intre spectatori, regizor si actori au fost un deliciu!!!

Asadar, "Vive La France!"
Când am spus că ne consideră înapoiați și grosolani m-am referit la modul în care suntem percepuți ca și creștini-ortodoxi.
Dăruind cărțile mele prietenilor din Franța am primit invitația de a face o lansare de carte la Strassburg (sper că am scris corect) dar mi s-a spus că acest gen de poezie pe care o scriu eu (poezie religioasă ) nu are mare căutare acolo.
Să nu crezi că nu mi-ar place să vizitez Franța!!! Sau că nu iubesc limba și literatura franceză care mi-a bucurat tinerețea.
Dar mai mult, iubesc țărișoara mea, amărâtă și rustică.
Reply With Quote