View Single Post
  #6  
Vechi 04.03.2010, 10:15:28
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti.

6.Voi nu cinstiti Crucea,Maica Domnului si Sfintii.Iata ce zice Sf.Pavel,,Crucea este nebunie pentru cei ce pier,iar pentru noi este puterea lui Dumnezeu''.Sau,,Mie sa nu-mi fie a ma lauda decat in Crucea lui Iisus''.Cat despre sfintii ce zice psalmistul,,Sfant este Domnul intru sfintii sai''si iar,,Nu stiti voi oare ca sfintii vor judeca lumea''.Si sa completez ,sfant nu este cel ce nu a pacatuit ci cel ce a ajuns la,,masura desavarsiri in Hristos''.Cat despre Maica Domnului cea ce a purtat pe fiinta,entitatea ,insusi universul TOTUL chiar nu poata sa fie cea mai sfanta fiinta umana.Si chioar Domnul zicea despre Sf Ioan Botezatorul ca este cel mai mare nascut din femeie.
Seraphim, ce scrii aici cred si protestantii sau nou protestantii. Deci este minciuna ca ei nu cred sau nu cinstesc crucea, asa cum scrie in Biblie:
,,Gal 6:14 Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!,,
sau
,,Evrei 12:2 Să ne uităm țintă la Căpetenia și Desăvîrșirea credinței noastre, adică la Isus, care, pentru bucuria care-i era pusă înainte, a suferit crucea, a disprețuit rușinea, și șade la dreapta scaunului de domnie al lui Dumnezeu.,,
Mama Domnului, sfintii, sunt cinstiti si se invata de la ei, dar nu se roaga lor ca nu au putere si este Un singur Mijlocitor intre D-zeu si oameni.
,,1 Tim 2:5 Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus,
1 Tim 2:6 Care S-a dat pe Sine preț de răscumpărare pentru toți, mărturia adusă la timpul său.
1 Tim 2:7 Spre aceasta am fost pus propovăduitor și apostol (adevăr grăiesc în Hristos, nu mint) - învățător neamurilor, în credință și adevăr.,,
si
,,1 Ioan 2:1 Copiii mei, acestea vi le scriu, ca să nu păcătuiți, și dacă va păcătui cineva, avem mijlocitor către Tatăl, pe Iisus Hristos cel drept. ,,
...
Din Biblia Ortodoxa.
Reply With Quote