View Single Post
  #8  
Vechi 03.05.2011, 23:39:37
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
E alegerea ta!
Faptul că ai deschis un topic despre aceasta mie nu mi se pare un act de curaj ci mai degrabă o încercare de a testa felului cum privesc ortodoxii o astfel de hotărâre.
De fapt pana aseara nici nu aveam de gand sa discut despre lucrul asta, cel putin nu pe forum. Stiu cum privesc ortodocsii, sau unii dintre ei, o astfel de hotarare. :)

Citat:
Dacă ai fi fica mea aș fi tare mâhnită și aș încerca să te opresc.
Mama, dupa un moment de uimire a spus "Macar nu treci la protestanti!" :) Impacata total nu este, dar, pana la urma, nu devin nici pagana, nici mantuirea nu imi este inchisa.

Citat:
Incep prin a spune ca nu doresc ca mesajele mele sa fie luate de rautati, interpelari; acest subiect a deschis un punct sensibil pentru mine si anume schimbarea ortodoxiei in catolicism. Si aceasta pentru ca nici acum 15 ani, cand o cunostinta a mea a devenit din ortodoxa - greco-catolica- nu am inteles de ce a facut-o. Mi s-a oferit explicatia unitatii de vederi intre parinti, care ar asigura pe viitor o crestere armonioasa a copiilor din punct de vedere spiritual. Argumentul nu m-a convins, pentru ca de atunci cunoasteam familii ...sa le zic "mixte", fara probleme de identitate religioasa ale copiilor.
O alta persoana, la care tin mult a devenit romano- catolica, impreuna cu fiul ei (mitetl pe atunci) pentru "a-i oferi alte sanse"- lumesti; se intampla ianinte de 1989. Nici asta nu am putut inteleg.
Personal nu sunt casatorita, nu am copii si nu am prieten catolic. Nu primesc nici un fel de avantaj material. Prieteni catolici am deocamndata cat sa ii numar pe degete, si i-am facut recent. Sincer, nu am decat motive spirituale.

Citat:
Totusi ce te-a facut sa treci la catolicism? Asa, in linii generale si daca nu te supara intrebarea.
Nu ma supara intrebarea. Cred ca am pus cateva din motive in firul cu clopotul...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).