View Single Post
  #27  
Vechi 04.03.2012, 08:59:09
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
In aceasi oala i-i bag si pe adventi care pazeau un sabat omenesc nici macar evreesc la inceput!
  1. Apreciez că-i numești "advenți" și nu "adventiști de ziua a șaptea", deci este vorba de precursorii azeșeilor.
  2. Acum hai să vedem cum e cu acest "sabat omenesc nici măcar evreesc" care desigur e duminica. Deci (spui tu, nu eu) duminica este omenească. Automat, nu e de origine divină. Hai să vedem mai jos:
Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Dar sarea? Daca sarea era pierduta cum putea sa sareze din nou? Aici cade teoria adventista si nu numai! Daca Dumnezeu nu le daduse tot adevarul inseamna ca ei erau in curs de formare! Asa cum si arata istoria! Deci sarea fusese pierduta invatatura crestina murise si biserica la fel. Asta dupa ei.
Iarăși spui tu, nu eu (important de reținut). Referitor strict la problema zilei de odihnă, gustul inițial al sării s-a pierdut, învățătura creștină a murit, iar biserica la fel (asa după tine). Cum stă Biserica Ortodoxă în această privință? Duminica este de origine omenească (tu ai spus-o, nu eu) deci gustul "sării" sabatului s-a pierdut, învățătura [inițială] creștină a murit și Biserica [Ortodoxă] la fel!
Reply With Quote