View Single Post
  #23  
Vechi 13.11.2017, 15:38:10
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Toate versete erau cunoscute, foarte bine, de sfintii apostoli ai Domnului Iisus Hristos. Totusi, acestia nu au purtat cruci (sau alt obiect de cult) si nu-si faceau semnul crucii sau vre-un alt semn.

La acest fapt poti da o explicatie? Au fost Sfintii Apostoli niste eretici pentru ca nu purtau cruciulite si nici nu-si faceau semnul crucii?

Sau .... Sfintii Apostoli aveau o alta explicatie (simpla si nefortata) a versetelor.
Cand predicau cei 12 Apostoli inca nu era scrisa Sfanta Scriptura. Din prima generatie de Apostoli doar pe Matei si Ioan ii regasesti in Scriptura ca si scriitori. Si desigur, Pavel care era al treisprezecelea. Deci, ceilalti zece, rasfirati pe undeva pe mapamond nu aveau ce scripturi sa stie, logic.

Din cate stiu eu, primele scrieri ale Scripturii au fost facute prin anii 70-80 d.H. Iar apoi, Biblia pe care o tot citati, a aparut in forma pe care o stiti abia la sfarsitul secolului 3. Am impresia uneori, ca protestantii au impresia ca Biblia e o carte care a coborat din Cer si a fost scrisa in Ceruri. De fapt, totul e evoluat logic si uman. De accea s-a facut Dumnezeu om, ca mostenirea Lui sa fie umana si rationala.