Subiect: Reforma ortodoxa
View Single Post
  #26  
Vechi 23.10.2018, 21:22:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
2.Hai sa fim un pic mai concreti,ne cam duce cu gandul la perioda reformei lui Luther in care clerul traia in lux si decadenta.Iar situatia cel putin a ierarhilor si a manastirilor e destul de asemanatoare,majoritatea au cam uitat de votul saraciei,iar castitatea....Mda.
Mănăstirile încă priveghează, sunt ostroave de lumină, până la urmă și obștile se împrospătează cu generații contemporane, iar cei noi își lasă amprenta acolo.
E lucrare duhovnicească și la Putna și la Oașa, s-a dovedit că nu monahii sunt dușmanii familiei ci aceiași formatori de opinie care au batjocorit familia portretizând-o numai în note negre și violente cu prilejul referendumului, urăsc și mănăstirile.

Dacă se pune faianță la mănăstire, sau se trage canalizare nu e chiar lux, sunt mulți tineri aspiranți la monahism care au pretenții că au venit de la condiții și vor condiții, lux ar fi ca mănăstirile să se încarce cu lucruri care nu le trebuie de fapt.
Sunt totuși mănăstiri care dau masă gratis la pelerini fără să pretindă bani.

Tot pentru a se acomoda diferiți tineri la mănăstiri se fac anumite îmbunătățiri, dacă nu se fac apar nemulțumiri a fost și pe forum un thread cu o femeie care s-a îmbolnăvit din cauza condițiilor din mănăstire.

Și așa sunt mulți monahi cu afecțiuni, cu hernii cu dureri de tot felul, nu-i știe nimeni numai Dumnezeu, nu cred că e o desfătare cum e prezentată peste tot viața acolo, altfel măcar 1% din populația țării ar trăi la mănăstire.

Eu nu cred că părintele episcop Ignatie al Hușilor, ar trăi în lux, el călătorea cu metroul când era în Anglia, am văzut mai demult un documentar cu IPS Justinian Chira Dumnezeu să-l ierte!, stătea într-o cămăruță în modestie și simplitate.

Din 55 de ierarhi nu cred că toți se lăfăie, mulți dau burse din veniturile lor.

Părintele Patriarh Daniel circulă din 2015 cu o dubiță Wolkwagen Multivan argintiu care nu era nouă Promotor Mașina Patriarhului Daniel .

Mașina nu a fost cumpărată peste noapte în 2015, nu e nouă, cum încearcă să inducă în eroare prezentând prețul de catalog promotor a mai fost folosită și la aprovizionare și pentru a face milostenie cu pachete în diferite zone defavorizate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.10.2018 at 21:47:46.
Reply With Quote