View Single Post
  #2  
Vechi 04.12.2008, 23:56:49
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Cantarea a 4-a
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
Auzit-am glasul trambitei intru inima mea, zicandu-mi: O, ticalosule, pentru ce nu iei aminte sa nu te socotesti; ca , iata, judecatorul va sa-ti ceara socoteala de chivernisirea casei sufletului si nu vei mai putea sa fii ispravnic.Pentru aceasta s-a mahnit duhul meu, intru mine s-a tulburat inima mea, au slabit genuchii mei, trupul meu s-a schimbat si madularele mele au inceput a se desface.Tu, Ceea ce esti adevarata scapare a pacatosilor si izbavire, Preasfanta, Stapana mea Marie, Nascatoare de Dumnezeu, iata si eu acum, mai inainte de sfarsitul meu, din adancul inimii mele ma rog milei tale, fii mie intru ajutor, rugand pentru mine pe Judecatorul si nu ma lasa, nici te departa de mine, acum si intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]

Toate zilele vietii mele, intru lene ensimtita si intru dezmierdari si nebunii le-am cheltuit, nicidecum socotind in gandul meu pentru mantuirea mea. Iar acum apropiindu-se sfarsitul meu, mi-am adus aminte de viata mea cea in desert petrecuta si de faptele mele cele de rusine. Cum voi fi intrebat chiar si de cuvintele si tainele mele toate se vor vedea pe fata, deci ma cutremur si foarte ma tem, vazandu-ma intru toate vinovat de moarte.Pentru aceasta, Preasfanta , Stapana mea, Nascatoare de Dumnezeu, Ceea ce esti cu adevarat scapare si izbavire a pacatosilor, iata si eu, mult pacatosul, acum, mai inainte de sfarsitul meu, sarguieste si te grabeste si vino intru ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de intunecata lor vedere: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366FF]Slava...[/COLOR]
Sfinte Ingere pazitorul meu, cu toate puterile ceresti, Sfinte Ioane Botezatorule al Mantuitorului, cu toti Sfintii lui Dumnezeu, iata din amaraciunea inimii mele plang nemangaiat si ma tanguiesc voua, ca zilele mele in zadar si in desertaciune le-am petrecut si s-a apropiat sfarsitul meu si ceasul iesirii mele si voi merge gol si plin de rusine prin locuri intunecate, pline de draci cumpliti si nu va fi nimeni care sa-mi ajute.
Deci ma rog voua, macar la sfarsitul meu, loviti cu toiagul pocaintei inima mea cea impietrita, ca doar vor iesi lacrimi de curatire a spurcaciunilor mele. Iar tu, o , preamilostiva, Stapana mea Marie, Maica lui Dumnezeu, iata acum, mai inainte de sfarsitul meu, cu umilinta sufletului ma rog tie, cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste curand si vino in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine intru infricosatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumpliti draci si de cumplita lor vedere; Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366FF]Si acum…[/COLOR]
Ingreiat fiind cu sarcina pacatelor mele si apropiindu-se ceasul sfarsitului meu, nu stiu ce voi face.De voi cauta pe Cer, vad pe Judecatorul manios pe mine.De voi cauta spre vazduh, vad pe vrajmasii vazduhului, laturi gatindu-mi mie.De voi cauta in jos, vad iezerul ghenei deschis dedesubtul meu, care ma asteapta pentru faptele mele. Iara tu, Ceea ce esti adevarata scapare si izbavire a pacatosilor, Preasfanta, Stapana mea, Nascatoare de Dumnezeu, grabeste de vino curand in ajutorul meu si nu ma lasape mine, nici te departa de mine intru inspaimantatorul ceas al mortii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.

Cantarea a 5-a
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
Necuratii si cei ce se departeaza de poruncile cele mai dulci decat mierea, ale preadulcelui Iisus si s-au supus inselatoarelor patimi ale dulcetilor trupesti, dintre care cel dintai sunt eu, ticalosul, stiu ca nu vor gusta din dulceata Raiului, precum este scris. Ci, o , Preasfanta, Stapana mea Marie, Nascatoare de Dumnezeu, Ceea ce esti nadejdea pacatosilor si adevarata scapare si izbavire. Iata si eu acum, mai inainte de sfarsit, cu umilinta ma rog tie, vazand sfarsitul meu, grabeste si curand vino in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]

Gandind si aducandu-mi aminte de spurcatele si necuvioasele fapte ale vietii mele ce a trecut, o, cum ma rusinez si ma inspaimant foarte si mi-a slabit taria mea, de intunecata si strasnica groaza care ma asteapta pe mine, la iesirea mea din aceasta lume inselatoare si plina de desertaciuni, singur si gol fiind. O! Amar si vai mie, pacatosului, nestiind ce voi face. Insa am inteles pentru tine, Nascatoare de Dumnezeu, Preasfanta, ca tuturor pacatosilor care te roaga pe tine cu credinta, le esti grabnica ajutatoare si din nevoi izbavitoare.
Pentru aceasta si eu, ticalosul, indraznind cu credinta inimii mele, cad la milostivirea ta si cu mare nadejde ma rog tie, Preasfanta Stapana mea, cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste si vino in ajutorulmeu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine, acum si intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366FF]Slava...[/COLOR]
Sfinte ingere, pazitorul vietii mele, cu toate puterile si ostile Ingeresti. Sfinte Ioane, Botezatorule al Mantuitorului, cu toti sfinti lui Dumnezeu, cei ce sunteti grabnici folositori, mai vartos oamenilor pacatosi, dintre care cel dintai sunt eu. Va rog dar si eu pe voi, nu va ingretosatinici de mine spurcatul, care in multa lenevire, in necurate fapte trupesti si in toate rautatile mi-am cheltuit zilele vietii mele si acum apropiindu-ma de sfarstiul meu, in adancaul pierii ma aflu cazut; ci, stati toti impreuna si facetirugaciune catre Dumnezeu pentru mine osanditul. Iar tu, o Preasfanta, stapana mea Marie, Maica lui Hristos Dumnezeu, cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de intunecata lor vedere; Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366FF]Si acum…[/COLOR]
Spaima si durere nesuferita si cutremur nespus, a intrat la inima mea, aducandu-mi aminte de iesirea mea din acestea de aici, ca trupul meu se va arunca ca o spurcaciune viermilor si oaselor mele spre putrezire, iar cu sufletul meu voi merge gol, pe care mi-am gatit viata mea, ca sa-mi iau partea dupa faptele mele, neavand pe nimeni din lume intru ajutorul meu. Deci iata, o , preamilostiva Maica, mai inainte de acel infricosat ceas, cu umilinta sufletului meu, ma rog bunatatii tale, Preasfanta Stapana mea, Nascatoare de Dumnezeu, vazandu-mi sfarsitul meu, ma rog, grabeste curand de vino in ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mineintru inspaimantatorul ceas al iesirii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote