Subiect: Intrebare
View Single Post
  #9  
Vechi 08.11.2010, 20:47:15
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Am postat aceasta intrebare deoarece am de gand sa ma duc la spovedanie dupa 15 noiembrie cand incepe Postul. Am facut niste pacate foarte mari pe care simt ca doar acum le-am inteles si am in mine o gandire de genul:,, Acum ma voi duce la spovedanie, voi scapa de aceste pacate si voi putea trai o viata linistita daca nu le mai fac". Asta e rau?
Nu cred ca e rau, dimpotriva. Doar ca nu poti fi sigur ca nu vei mai face aceste pacate, chiar daca tu nu vrei. Sigur ca trebuie sa fii optimist, Domnul ne da puterea sa facem ce nu putem face singuri. Important e ca Domnul ne iubeste asa pacatosi cum suntem.
Nu e sigur nici ca vei fi linistit dupa ce le marturisesti.
Cel mai important lucru e ca mergi la spovedanie ca sa te impaci cu Hristos. Sa ai credinta ca El lucreaza si te primeste chiar daca nu te vei simti linistit de la inceput, chiar daca nu va fi exact cum iti doresti. Sunt lucruri care nu tin de psihismul nostru si nici de voia noastra.
Si incearca pe cat poti sa marturisesti totul, mai ales lucrurile cele mai rusinoase, pana in puctul in care (sau si mai departe) umilinta si rusinea ti se par de nesuportat.
Si nu uita sa fii atent la ce iti spune parintele dupa ce te-ai marturisit, Domnul iti vorbeste prin gura Lui.
Reply With Quote