View Single Post
  #347  
Vechi 28.04.2010, 08:59:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit De vom reuși să respectăm îndemnurile Sf. Părinți totul va fi bine !

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Fratilor,

pentru ca am ales ( din pricina unor neintelegeri.."dezbatute" in privat) sa streg toata lista mea de prieteni...imi cer iertare public tuturor celor pe care i-am sters fara sa ii anunt in prealabil.

Am procedat astfel nu pentru a jigni sau ofensa, nu pentru a ma razbuna ci pentru a nu nedreptati pe nimeni.

Aceste "liste" din punctul meu de vedere nu reflecta intotdeauna adevarul..Prietenia este o legatura sfanta/tainica...ea nu va dainui datorita forumului, internetului, comunicarii. Prietenia este dincolo de cuvant.....

Daca ar fi sa definesc prietenia as spune"
A intelege ce spun este Comunicare dar a intelege ce SIMT este COMUNIUNE.

Ei bine, prietenia inseamna Comuniune. Ori pentru acesta nu e nevoie de net, nici de cuvinte, ci de rugaciune.
Sa ne ajute Stapana sa depasim starea de comunicare si sa ne regasim cati mai multi in Comuniune..

In rest, vorba lui Lavrentiu...aceasta lispeste forumului...Bucuria!!
"Silește-te a-ți stăpâni limba ta și te roagă cu căldură Domnului, zicând :Pune Doamne , pază gurii mele ! Căci cu nimic nu pricinuim mai mult rău aproapelui și nouă înșine, decât cu limba noastră . Nu crede toate zvonurile și nu spune nimănui tot ceea ce auzi despre alții . Fii totdeauna cu băgare de seamă , ca să nu te faci părtaș la păcatele străine. . . "( Sf.Ioan Gură de Aur ) Iată cât adevăr ! Să ne dea Bunul Dumnezeu înțelepciunea cea de pe urmă ! Așa să ne ajute Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)