View Single Post
  #6  
Vechi 24.01.2015, 12:24:26
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Cred ca fiecare Asezamant este minunat in felul lui...depinde de noi cum percepem si de ce suntem interesati atunci cand avem ocazia sa mergem in astfel de locuri, analiza este absolut subiectiva...de peste tot ai ceva de invatat daca ai urechi sa auzi, ochi sa vezi, minte sa gandesti si suflet sa simti.

De exemplu unele manastiri sunt impresionante prin arhitectura lor, altele prin istoria pe care o au, altele prin linistea zonei unde sunt amplasate, altele prin incarcatura spirituala si trairea duhovniceasca pe care o simti la slujbe.
Din acest punct de vedere eu nu ma pot rezuma doar la un singur loc...asa ca voi spune...
- Horaita este o minunatie arhitecturala (8 turle si amvon in Sf. Altar)...Dragomirna de asemeni
- Manastirea Durau are o pictura magica, diafana...personal am fost fascinata de aceasta idee ...sfintii aproape fara fete...aproape niste umbre vizibile printre cei prezenti la rugaciune, ingerii care parca stateau sa zboare...
- Schitul Sihla si Manastirea Antim (mai ales pe vremea pr. Sofian) ...Sf. Liturghie era ca un falfait de aripi...nicaieri in viata mea eu nu am mai trait asemenea momente ...era o combinatie de trairi si sentimente care duceau dincolo de real.
- Manastirea Neamt...colos de istorie si cultura...maretie intruchipata...este zdrobitoare prin toata bogatia pe care o detine...as sta acolo zile si nopti doar ca sa conteplu
- La Schiturile Icoana, Vovidenia si Procov predomina linistea...Icoana este undeva la 7 km de Neamt, mergand prin padure...pe cat uitata de lume, pe atat locuita de Dumnezeu
- Manastirile Rameti si Polovragi sunt ca niste oaze de Viata intre munti si stanci
- Manastirea Sambata de Sus este ca un magnet pentru mine...nu stiu sa va spun de ce...probabil misterul legat de pr. Arsenie Boca, probabil frumusetea locului din toate punctele de vedere, probabil amintirile frumoase legate de aceste locuri....nu stiu
- manastiri asezate in zone geografice interesante si originale: Ostrov este pe o peninsula pe raul Olt practic pe mijlocul apei, Cetatuia de Arges este sapata intr-o stanca de unde curge un izvor doar in ziua Izvorului Tamaduirii...este exact pe un varf de munte (tin minte ca am urcat aproape taras pana acolo si cand am ajuns a fost senzatia ca daca intind mana il ating pe Dumnezeu, Dragoslavele este asezata pe un deal in mijlocul unei livezi de meri iar ca sa ajungi la bisericuta de lemn treci pe sub o arcada de trandafiri.

In fine eu recomand inca foarte multe manastiri dar le mentionez doar pe cele pe care le-am vazut...fiecare are farmecul si specificul ei: Putna, Moldovita, Sucevita, Humor, Voronet, Slatina, Petru Voda, Bistrita din Moldova si din Valcea, Sihastria, Secu, Cetatuia de Iasi, Rarau, Agapia, Varatec, Nicula, Rohia, Barsana, Cozia, Turnu, Govora, Dintr-un Lemn, Horezu, Techirghiol, Cartisoara, Sinaia, Cernica, Tiganesti, Pasarea, Caldarusani, Crasna din Prahova, Curtea de Arges.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote