View Single Post
  #22  
Vechi 18.03.2015, 09:13:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Întocmai, pentru că ne îndoim de propria noastră mântuire.
Dar noi, eu cel puțin, sunt 100% convins că ne mântuim, tocmai de aceea spun tuturor, să vină Acasă, pentru că îmi pasă de ei. Sunt ferm convins, și promit solemn, jurământ dau în scris, semnat cu sânge, dacă trebuie că ortodocșii care trăiesc ortodoxia, se vor mântui garantat. Garantez cu mântuirea mea. Și Dumnezeu știe asta.
Dar nu pot spune același lucru despre aceia care încă mai au ideologia indulgențelor și o practică, a cruciadelor, pe care le fac nedeclarate, în Orient, a purgatoriului, care înseamnă că Hristos a venit degeaba și iadul este gol, și Biblia e mincinoasă, care probabil încă mai au inchiziție, și au primat papal, și alte spurcăciuni.
Pentru aceștia, cum sunt sigur de mântuirea celor ce trăiesc Ortodoxia, la fel sunt sigur că ei chiar dacă trăiesc credința lor, nu se pot mântui. Chiar dacă spun "Doamne Doamne", Hristos le va spune, că nu îi cunoaște pe ei, "Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui." (Matei 25, 41)
La fel și cei care nu vor să accepte Sfintele Icoane, Sfintele Moaște, rugăciunile sfinților. Cum se mai pot ei mântui când nu sunt în comuniune cu cei din Rai?

Anita, deci precum vezi, timpul nu este irosit, este câștigat. Fiecare secundă dăruită lui Hristos și mărturisirii lui, este secundă câștigată. Căci precum spune: "Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor și Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri." - Matei 10, 32-33.

Dacă tu consideri că e energie risipită, atunci ești egoistă, din nou, pentru că consideri că viața ți s-a dat ca să te bucuri tu singură de ea, tu existi ca să te bucuri tu singură de tine. NU! Viața ți s-a dat, ca să te bucuri împreună cu alți oameni de viața ta; tu existi, ca să se bucure și alții de tine. De la o mamă bună, până la o pustnică bună. Vă bucurați unii de alții, știind că vă aveți unul pe altul, în calitate de mamă, și oferi rugăciuni, către Dumnezeu pentru oameni, bucurându-te de existența lor, știind de prezența lor. Păsânduți în ambele cazuri.

Deci dacă Hristos și Sfinții Apostoli, și Sfinții Martiri și Sfinții Părinți și toți Sfinții și Sfintele, nu și-au "irosit energia" și nu s-au culcat pe-o ureche, spunând: eh, lasă că e bine și-așa... Atunci s-ar fi ales praful de creștinism, decând lumea. Cum asta vrea de altfel, să facă ecumenismul: o religie gloablă, mondială.

Deci dacă trebuie, să strigăm de pe acoperișul casei, cum spune Biblia, să mărturisim pe Domnul Puterilor și al Învierii, și al Blândeței, și al Bucuriei, al Răbdării, și al Dragostei, Domnul Dumnezeu Savaot, Treime Iubire. Pentru Acela să murim, fără să atingem fizic pe nici un om. Să murim iubind, toată făptura, tot ce mișcă.

Ce multe aș vrea să-ți mai spun, Anita... Ai grijă de familia ta, mărturisește pe Hristos, cu discernământ, la timpul potrivit, dar neîntârziat, prin cuvânt, prin mers, prin haine, prin zâmbet, prin purtare, prin tot ce faci, tot ce spui, tot ce gândești, să fi conștientă că Dumnezeu Treime, este de față... și iubește cât mai mult posibil. Cât mai mult posibil. Cât mai mult posibil...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote