View Single Post
  #30  
Vechi 19.05.2015, 21:39:45
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu din egoim o spun ci pt ca energia trebuie folosita cu folos ,deci acesti eretici ,odata atentionati trebuie lasati in pace ,mantuirea nu se impune.
Ei sunt mandri si tinuti de diavol bine ca sa ii aiba la el pt vecie.
Avem un adventist care a fost banat de foarte multe ori .Cine ii citeste prostiile?
Nu e o risipa de timp si energie?
El a citit ,de ani de zile vine pe acest forum .Ce se poate face in cazul lui?
Dumnezeu ne lasa liberi sa alegem ,ne da timp in aceasta viata sa ne pregatim pt examenul final.
Draga mea surioară Anita,

Nu am spus că spui ceva din egoism, dar simt că spui din temere și din frică.

Oare și Hristos a vrut să fie "lăsați în pace" ereticii, păgânii, ateii, evreii, și toate neamurile ?
Oare și Sfinții Apoostoli, Sfinții Părinți sau Sfinții Mucenici, au vrut să lase în pace pe cei rătăciți ?

Oare provodăduirea Sfintei Evanghelii, presupune doar rugăciune, fără cuvânt de învățătură, fără să ne pese, fără să-i iubim ?
Dacă "îi lăsăm în pace", oare ne mai pasă de ei ?
Sau crezi tu, surioară preiubită, că rugăciunile noastre au atâta putere să întoarcă ereticii de la întuneric, fără să le vorbim nimic ?
Oare în zadar Hristos, este Cuvântul ? Care a fost la început ?

Uite ce spune Sfântul Aspotol Pavel:
"Cine este slab și eu să nu fiu slab? Cine se smintește și eu să nu ard?" - II Corinteni 11, 29.

Ce ai spus tu mai sus, este pentru că nu cunoști multă teologie, și nu știi să-ți aperi Biserica. Dar nu-i târziu să studiezi cât mai sincer și curat poți. Și vei ști, vei cunoaște Adevărul, El ți se va descoperi și vei vedea lumina, și vei ști să te ferești de întuneric, nu te vei teme ce răspuns vei da, căci Dumnezeu va pune în gura ta, ce vei spune în acel ceas, dacă vei iubi și vei ierta și vei înmulți virtuțiile.

Să mă ierți, draga mea, dacă te-am smintit, sinceritatea ta și curăția inimii tale, pe care le simt, le iubesc foarte mult, ca și pe tine. Să mă pomenești.

Risipă de energie, nu va fi niciodată, tot timpul pe care îl dedicăm lui Hristos, în orice formă.
Călugării, pustnicii, nu pot face risipă de energie, că uite ce spune Hristos:
"cine-și pierde sufletul lui pentru Mine îl va găsi." - Matei 10, 39.

La fel și mărturisitorii și toți care cu îndrăzneală, dar și cu smerenie și iubire nemăsurată față de toți ereticii și alți neputincioși, mărturisesc pe Hristos, să ajute, să sprijine, să întărească, să se facă vas al lui Hristos, ca Domnul să lucreze prin el, și acel om, nu va face niciodată risipă de energie.

Părintele Cleopa a zis: "Răbdare, răbdare, răbdare...". De 40 de ori a zis răbdare, răbdare, pe înregistrarea originală. A numărat un prieten al meu, mi-a spus.
Deci când spui, ce se poate face pentru un neputincios, răspunsul este: să avem răbdare, să răbdăm, să ne jertfim mai departe, căci pentru Hristos o facem, pe Hristos și pe aproapele îl slujim.

Ce poate fi mai frumos, și mai înalt, decât o viață dedicată preadulcelui Hristos ?

Putere să-ți dea Dumnezeu, surioară și înțelepciunea cea bună, mântuitoare.

Hristos a înviat !

P.S.: Mihnea Dragomir, Dumnezeu să te ierte...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 19.05.2015 at 21:44:40.
Reply With Quote