View Single Post
  #316  
Vechi 08.12.2017, 02:20:17
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu te cred, nu te supara.
Orice comunitate care incalca normele Noului Testament se descalifica in a mai purta numele de Biserica.

Absolut de acord. Biserica crestina, nu confesiunea ortodoxa.
Da, insa nu numai ale lor ci si ale crestinilor.

Tot din Vechiul Testament sunt si versetele care sustin vestimentatia preotilor, cultul icoanelor sau al moastelor.

Nu i-am judecat pe ortodocsi pentru ca eu sunt mai pacatos decat ei.
Dar nu uita ca nici tie nu ti-a dat nimeni dreptul sa-i judeci pe penticostali.


E fals. Le gasesti si in Catolicism si Protestantism.


Aha, deci documentele Bibliei nu au vorbit nimic despre tinerea Duminicii.

Aceasta este corect. Nu e nimic rau in a pazi Duminica. Avem suficiente motive pentru aceasta. Insa e o greseala sa interzici unei comunitati crestine sa pazeasca Sambata, daca ea aceasta isi doreste.
  1. Nu ma supar absolut deloc, e fix alegerea ce vrei sa crezi si ce nu. In schimb te-as ruga sa nu mai faci afirmatii cu sens de adevar si de crestinism cand se vede de la o posta ca astea sunt doar parerile tale neargumentate. Si modul cum trunchiezi un text, lasa de dorit intentiile tale nevinovate. "Documentele" bibliei sunt niste carti si crestinismul nu s-a oprit doar la Noul Testament cu cartile care se regasesc in el "Dar sunt și alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus și care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărțile ce s-ar fi scris." Ev. Ioan cap21,25 si deasemenea "Multe lucruri aveam să-ți scriu; totuși, nu voiesc să ți le scriu cu cerneală și condei" Ioan III cap 1,15 si mai sunt...cauta si vei gasi ca nu s-a scris absolut totul in Noul Testament. E si logic ca acelea sunt scrisori si doar ce au considerat ei la momentele acelea au scris. Dupa epistolele sfintilor apostoli au urmat si alte epistole ale sfintilor care au urmat.
  2. Ortodoxia nu este o confesiune, o religie, se numeste ortodoxie doar pentru ca exista sectele precum penticostalii si restul, ca sa se arate deosebirea dintre invataturile de credinta
  3. Normele Noului Testament, ce indrugi tu acolo mai ? :)
  4. Referitor la "Da, insa nu numai ale lor ci si ale crestinilor." tu citesti pe sarite, mai citeste odata aici caci crestinii nu au treaba cu iudeii si legamantul lor "Iata vin zile, zice Domnul, cand voi incheia cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda Legamint Nou. Insa nu ca Legamantul pe care l-am incheiat cu parintii lor in ziua cand i-am luat de mana ca sa-i scot din pamantul Egiptului. Acel Legamant ei l-au calcat, desi Eu am ramas in legatura cu ei, zice Domnul. Dar iata Legamantul pe care-l voi incheia cu casa lui Israel, dupa acele zile, zice Domnul: voi pune Legea Mea inauntru lor si pe inimile lor voi scrie si le voi fi Dumnezeu, iar ei imi vor fi Mie popor" (Ier. XXXI, 31-33). "Nimeni nu pune petic de postav nou la haina veche...; nici nu pun oamenii vin nou in burdufuri vechi... ; ci pun vin nou in burdufuri noi si amandoua se pastreaza impreuna" (Matei IX, 16-17)."Legea si proorocii au fost pana la Ioan (Botezatorul) ; de atunci imparatia lui Dumnezeu se binevesteste si fiecare se sileste spre ea" (Luca XVI, 16 ; cp. Matei XI, 12-13)
  5. Catolicism impropriu spus(desi credca ai zis bine deoarece si-au format propria religie cu papa cap al lor) , poate romano-catolici ca asa s-au autoproclamat ei dupa schisma de biserica primara, protestantii sunt rodul romano-"catolicilor" ,iar penticostalii si restul rodul protestantilor si se tot scindeaza in "n" denominatiuni sectante si eretice.
  6. Dar sa disctuam despre ereziile sectare, si anume ca nu cinstesc sfanta cruce, nu cinstesc pe Maica Domnului, nu cinstesc pe sfinti, nu au sfinte taine, un nu continuu ,etc. Se vede si de unde sunt aceste erezii din necredinta, necredinta ca Hristos a lucrat si lucreaza prin sfintii parinti de-a lungul veacurilor, a impodobit biserica sa cu randuiala si cu frumusete, cu miliarde de sfinti care multi dintre ei nu sunt cunoscuti oamenilor, iar ereticii inca din cele mai vechi timpuri au fost rusinati si afurisiti din biserica(adica alungati) pana se indrepteaza din parerile lor proprii.

Last edited by hurricane; 08.12.2017 at 02:25:18.