View Single Post
  #47  
Vechi 26.06.2010, 20:53:22
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
De mult timp stau si ma tot gandesc daca sa spun sau nu ce a inceput sa ma deranjeze pe acest forum. Am decis sa spun deoarece prefer sa fiu sincera decat ipocrita. In urma cu cativa ani am descoperit ac. site si nu dupa mult timp am inceput sa postez si pe forum. Ei bine, atunci la inceput a fost frumos pt. ca aveam ce invata. Erau multi membri CRESTINI ORTODOCSI de la care iti imbogateai cunostintele, care atunci cand postau ceva nu o faceau in necunostinta de cauza, aveau bazele ortodoxiei. Acum ac. forum s-a transformat intr-un camp de lupta. Ce ma deranjeaza cel mai tare este ca avem membri noi adventisti, penticostali, etc. si atei care se tot baga sg. in seama, atunci cand se incepe o discutie posteaza si ei dar nu vad de ce din moment ce ei nu cred in Maica Domnului, in cruce, s.a. , atunci cand un membru incearca sa ajute se gaseste cate un ateu sa arunce cu noroi in el pana nu mai poate si tot asa. Este pacat ca multi membri vechi stau deoparte, citesc dar nu mai intervin si pe de-o parte au dreptate sa procedeaze astfel. Eu nu vad de ce ac sectari nu merg pe forumurile sectei din care fac parte. Un pr. imi spunea o data ca el il prefera pe ac. individ betiv, fumator care duminica face chermeze in loc sa fie in biserica dar care asa cum este el nu renunta la credinta lui, decat sa aiba in biserica un adventist care ar vrea sa treaca la ortodoxie deoarece asta nu are statornicie in credinta. Si mare dreptate avea. Majoritatea celor din secte se muta de la una la alta intr-o veselie. Aseman ac. forun acum si mbri. lui cu o biserica ai carei enoriasi crezand ca vor aduce la dreapta credinta sectarii si ateii i-au primit in biserica lor, i-au lasat sa mai vb. in timpul slujbei ca poate poate vor intelege ceva pana la urma, i-au lasat sa faca mizerie pe jos de frica, ca, daca ii cearta o sa plece, i-au lasat sa il intrebe pe pr. tot felul de lucruri si chiar sa ridice tonul la el tot din dorinta de a-i lasa sa isi lamureasca unele neantelegeri, iar ei, enoriasii vechi si cu frica de Dumnezeu in dorinta lor de a face bine s-au retras, au tacut, nefacand altceva decat sa isi lase biserica sa fie vandalizata si pr. calcat in picioare. Cam asa este si ecumenismul dupa mine. Stiu ca o sa fie multi care o sa ma condamne pt. ce am scris dar nu imi pasa. Am spus ceea ce am gandit si ceea ce cred. Celor din alte religii le spun doar atat: ASA CUM EXISTA UN SG. DUMNEZEU TOT ASA EXISTA SI O SG.SI DREAPTA CREDINTA.
Tocmai din aceasta cauza m-am c-am retras si eu de pe forum. Nu raspundeti atacurilor caci nu se merita sa ne coborim la nivelul lor de constiinta. Sa-i lasam sa vorbeasca singuri, poate ca intr-o zi se vor plictisi si vor pleca.
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote