View Single Post
  #2  
Vechi 06.11.2011, 19:24:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Ma gandesc ca eu imi gasesc foarte greu de lucru si ar fi o greutate pentru familia mea sa stau fara servici o vreme.

Ma gandesc ca plecarea mea in momentul de fata ar afecta oarecum situatia de la servici - ar ingreuna-o - mai ales date fiind anumite conditii (care ma indeamna si pe mine sa plec), nu as vrea sa afecteze pe nimeni, sa pot pleca linistita.

Tot revine gandul asta de ceva vreme, tot il aman, n-am curaj. Unii zic ca e criza, cum sa te lasi de servici.

Nu sunt sufleteste impacata de ceea ce vad uneori la servici sau de ce trebuie sa fac.

Oare sunt prea pretentioasa?

Ar trebui sa am rabdare, sa mai aman?
Se spune că "diavolul se ascunde în detalii" și am avut de multe ori prilejul să constat adevărul acestui aforism. O mică nuanță, o deosebire nesesizabilă de un necredincios, face uneori diferența enormă dintre "fapt moral neutru", "eroare materială", "participare materială la păcat" sau "păcat formal". În privința aceasta, noi înșine, deși ne cunoaștem învățătura morală, nu avem destulă acuitate, mai ales că suntem în chestiune, astfel încât ar trebui să vorbim despre aceste lucruri cu îndrumătorul nostru spiritual, care are mai multă pregătire specifică, experiență, detașare și neutraliate decât noi.

Fără discuție, la un serviciu care cere de la noi să fim autori sau co-autori la păcat ar trebui să renunțăm cât mai repede, chiar dacă acest lucru ar însemna să rămânem fără mijloace de trai, noi și cei față de care avem răspundere. Noi mai credem și în pronia dumnezeiască și știm bine că un lucru plăcut Domnului nu rămâne fără răsplată nu doar în lumea de dincolo, dar și în aceasta vizibilă. Să nu ne lăsăm, în acest caz, amăgiți și să ne închipuim că Dumnezeu, Care are grijă de păsările cerului și de crinii câmpului, nu ar avea grijă de noi, dacă ar fi să Îl urmăm în virtute.

Pe de altă parte, un serviciu care ne cere să participăm material la un păcat care nu este al nostru, deși este de ocolit, nu impune părăsirea lui neîntârziată. Să fim nu numai nevinovați ca porumbeii, dar și înțelepți ca șerpii. Ar fi lucru rău ca, cedând unei ispite de dreapta în asemenea caz, să lăsăm fără mijloace de subsizență pe cei care așteaptă cele materiale necesare de la noi și pe noi înșine. Sunt de ocolit asemenea joburi, dar, dacă deja ne-am angajat și de ele depindem noi și ai noștri, să le părăsim numai după ce găsim joburi curate.

Aici, exemplele sunt de cel mai mare ajutor. Să presupunem că sunteți asistentă medicală și medicul dv vă cere să injectați unei paciente medicamentul avortiv. În acest caz trebuie să refuzați: de acțiunea dv depinde viața unui copil. Injecția ar fi un păcat formal. Nu puteți invoca ascultarea, fiindcă de superiorii noștri nu trebuie să ascultăm dacă ne cer să facem păcate. În acest caz, cea mai bună conduită e aceea de a-i aduce la cunoștință că nu sunteți de acord să faceți asta și că nu o veți face. Îl lăsați pe el să își bată capul cu mijlocul legal de a vă da afară, nu depuneți dv demisia.

Acum, să presupunem că sunteți aceeași asistentă medicală, iar medicul dv vă cere să eliberați unei paciente un medicament despre care știți că este anticoncepțional. Este situația cea mai tipică de "participare materială la păcat". Păcatul contracepției nu se consumă când pacienta ia contraceptive, ci atunci când, știind acest lucru, are legătură trupească. Deci, dacă îi veți da contraceptive, nu înseamnă că păcatul s-a produs. Pe de altă parte, înseamnă că dv contribuiți la răspândirea unui rău în lume și că sunteți o rotiță în acest scandal al veacului, care e contracepția. Ar fi de dorit să nu ajungeți în asemenea situație, dar, dacă ați ajuns și de acest lucru depinde hrana dv și familiei dv, puteți, în bună conștiință, să-i eliberați femeii contraceptivul. Dar, deja căutați un altfel de serviciu, în care să existe congruență între fișa postului și convingerile dv.

Cu frățietate în Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 06.11.2011 at 19:52:07.
Reply With Quote