View Single Post
  #6  
Vechi 06.11.2011, 22:56:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Am o prietena care e angajata in regim part-time la o institutie de stat. I-a expirat contractul, i s-a promis ca va fi reinnoit si, avand incredere in conducere, nu s-a mai agitat sa vada si sa semneze noul contract, considerandu-l o simpla formalitate. Acelasi lucru s-aintamplat si cu niste colegi de ai ei, in aceeasi situatie. In fiecare luna, fata se ducea la contabilitate sa isi ia salariul, dar i se spunea ca nu sunt bani pentru ea, ca este angajata pe un contract de fonduri europene care nu au venit inca si sa astepte... treaba asta s-a intamplat timp de noua (!!!) luni. Ceilalti colegi isi lua banii la timp, numai lor li se spuneau ca fondurile din care trebuie sa fie platiti nu sunt. Seful le zicea sa stea sa munceasca, pentru ca banii vor veni candva, ca fondurile europene sunt blocate la minister etc etc. De fapt, dupa noua luni, in urma unor interventii mai urate, o contabila s-a indurat sa le spuna ca ei nu au, de fapt, contract (deci ca munceau la negru) si ca nu are pe ce sa le dea banii. Treaba s-a rezolvat apoi, in sensul ca li s-a facut cumva contract retroactiv si au primit banii datorati, ca seful a pretextat ca a fost o scapare, ca unii au si ramas la acel serviciu, pentru ca locurile de munca sunt cum sunt, vor sa lucreze in acel domeniu, dar timp de noua luni, nimeni din personalul de contabilitate nu s-a indurat sa le spuna unor bieti studenti muritori de foame ca nu au formele in regula si ca de aceea nu isi primesc si nici nu isi vor primi banii. Nici macar un indiciu, i-au dus toti cu zaharelul, de parca i-ar fi platit de la ei din buzunar si nu din banii statului;oricum, erau niste sume infime. Cand am auzit prima data, le-am condamnat foarte tare pe acele contabile, pentru ca nu au avut curajul sa le zica adevarul oamenilor. Apoi m-am gandit ca poate nu a fost doar rautate sau indiferenta fata de soarta celorlalti, ci si teama ca si-ar putea pierde locul de munca daca ar canta altfel decat li se spune. Dar sa fii complice la un un pacat strigator la cer (oprirea platii lucratorilor este, atentie, alaturi de ucidere, avort, pacate de felul Sodoma si Gomora, asuprirea vaduvelor si a orfanilor, batjocorirea si asuprirea parintilor un pacat strigator la cer) pentru a pune o paine pe masa familiei tale mi se pare forma cea mai josnica de robie sufleteasca. A, fireste ca si fara complicitatea sau refuzul personal se petrec lucruri abominabile in acest sistem, se spala bani, se delapideaza, se insala, dar fiecare trebuie sa isi faca datoria crestineasca in patratica lui, pentru Dumnezeu si aproape, nu doar sa le puna copiilor o paine pe masa, mort-copt.

Sper insa sa nu va aflati intr-o situatie similara celei descrise. Daca va macina asa tare, puteti cere sfatul duhovnicului. Fiti corecta, rugati-va, aveti credinta in Dumnezeu si daca bateti, sigur vi se va deschide! Ati auzit la pilda de azi ce i se spune femeii cu scurgere de sange: "Indrazneste, fiica!"
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote