View Single Post
  #29  
Vechi 16.02.2014, 02:05:46
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta cu NPL cum ai inteles-o tu (cred ca denumirea consacrata se refea la ceva diferit) nu e ceva iesit din comun.
Ceea ce faci te defineste pana la urma, si ceea ce esti se traduce in vorbe si actiuni.

In ceea ce priveste "meditatia" si ideea de "a-ti goli mintea" exista si in filosofia orientala.
Singura forma crestina de "meditatie" este rugaciunea inimii, insa aceea e centrata in Hristos, prin rugaciunea specifica, starea mintii nefiind un scop in sine.

Asta este tot?
in urma cu un an, cand am intrat pe forum inaintea unei lungi absente, am mai avut niste contre cu tine. Si atunci, ca si acum observ ca ai aceeasi meteahna de care nu reusesti sa te lepezi. Daca o practica o vezi consacrata la budisiti sau la ecumenisti, ai tendinta sa pui un fel de anatema asupra acelei practici/gandiri. Ai tendinta sa incerci sa o elimini din preocuparea crestineasca, chiar daca ea a fost introdusa de sfintii paritni/apostoli. De fapt, greseala e din lipsa de documentare...

Citeste patericul atonit si cartile despre asceza ortodoxa. Citeste tehnicile de practicare a rugaciunii inimii/mintii din cartile sf parinti. Nu stiu daca ai observat, dar majoritatea afirmatiilor mele sunt insotite de trimiteri la vietile sinftilor crestin-ortodoxi si nu la buda sau yoga.

Last edited by leonte; 16.02.2014 at 02:07:47.