View Single Post
  #74  
Vechi 03.08.2014, 03:22:51
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Fericirea și împlinirea preotului atârnă de chestiuni lumești?
"Burtă, nevastă și copii" reprezintă oare formula omului "împlinit și fericit"? Bașca, a împlinirii vocației sacerdotale?
Burta ar putea foarte bine să lipsească, îmi pare. Ba chiar ne-am aștepta să nu apară la omul care ne îndrumă pe Calea cea strâmtă...
Cât privește nevasta și copiii, da, după legea omului firesc e mare lucru, uneori, însă pre limba omului duhovnicesc nu mai e chiar așa o ispravă în sine ci mai degrabă o ocazie pentru unele "reușite" (sau eșecuri) în singurul lucru care contează înaintea lui Dumnezeu: travaliul pocăinței. Care e condus/orientat, printre altele, prin raportarea la "Predica de pe munte". (nici urmă de neveste și copii, pe-acolo... pur și simplu pentru că e vorba despre altceva decât despre lucruri lumești)

Poate că ar merita pus în balanță și așa: ce avantaje aduce familia pentru slujirea preoțească versus dezavantajele celibatului.

Cred că e preferabil să nu mai judecăm lumește cele care se judecă duhovnicește (și sobornicește).
Oare celibatul preoților e o chestiune lumească? Nu e mai degrabă una duhovnicească?
Să ne hotărâm: preotul e om (doar) din lume sau nu cumva prin Taina hirotoniei el e "săltat" (încă o dată) dincolo de lume/lumesc?

P.S. Cât privește pedofilia, pare cert că nu atârnă de prezența sau absența statutului de familist ci este o maladie aparte a sufletului, cu resorturi și mecanisme distincte, ireductibile la alte condiții. Cred că pedofilul nu se "lasă de meserie" dacă îl căsătorim, după cum nici dacă îl divorțăm sau îl menținem burlac.
Profilul personalității pedofilului nu mai e demult un secret, numeroase studii de specialitate dezvăluind etiologia și mecanismele dereglării (cu rădăcini adânci în copilărie, cu răspunsuri dezastruoase la unele dileme cruciale care fac parte din procesul dezvoltării personalității).
O analiză duhovnicească, însă, nu am citit până azi. Probabil că maladia asta derivă (în specificul ei morfologic) din bolile fundamentale ale sufletului (expuse magistral în cartea lui Larchet, printre alții).

Last edited by Ioan_Cezar; 03.08.2014 at 03:36:23.
Reply With Quote