View Single Post
  #4  
Vechi 12.08.2008, 10:51:45
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabri
Ce viata duhovniceasca? cate vieti pot avea crestinii ortodocsi? Adesea ma uit in jurul meu si vad multa ignoranta. Crestinii ortodocsi ce ignora parca voit trairea in ortodoxie ....Legea scrisa de multe ori este totul pentru uni, insa pentru altii doar o lege moasta... Multi postesc si merg duminica la Sfanta Liturghie, insa habar nu au ce Evanghelie s-a citit...Multi alearga la Manastiri , se pocaiesc 3 zile apoi......, Voi cum simtiti Duhul Sfant in inima voastra? cum traiti in Duhul lui Dumnezeu? ...suntem noi cu adevarati fii ai lui Dumnezeu si ucenici ai Lui Hristos?....
ai constat diferentza dintre omul exterior shi cel interior, dintre faptele pentru slava de la oameni shi adevarata fatza interioara a omului credincios, adevarata stare a inimii lui shi a duhului din ea... eu am constat pe mine cat de departe sunt fatza de ceea ce imi pare ca ash fi prin deasa inshelare... de ceilaltzi nu pot sa afirm ca nu le shtiu partzile interioare shi inima shi ashezarea ei...

in interior am observat la mine un pasionat patimash de a face tampenii din distractzie sau cu sadism, poate chiar razbunandu-se pe ceva dintr-un motiv lipsit de dreptate shi temeinicie dar cu o idee vaga de vina, ingamfandu-se shi un haios sexYnterior care are relatzii sexuale aproape de inima sa din orice pricina ce se iveshte in preajma lui... privire, simtzire, mancare, ceva placut... el nici nu-shi da seama ca mai shi curveshte dincand in cand crezand ca este bun, ca un fel de bunie a trandaviei de a mai respecta poruncile shi atunci devine bun shi nepasator, un soft, o programare spre satisfacerea poftelor... se bucura ceva de astfel de placeri, o minte beata sufleteasca, interioara...

deci vezi, in comparatzie cu cel ce mi se pare ca ash fi prin inchipuire de sine, cel ce intradevar sunt shi care rezulta shi din ceea ce fac shi cum traiesc este o deosebire uriashe... primul este un sfintzishor iar al doilea, cel interior, este defapt un pacatos notoriu shi sluga a unor patimi adanci, ca un duh, ca un miez ce ii cere repacatuire mereu din motive ca pamantul s-a indulcit spre satisfacerile respective... deci pana nu scoatem radacinile chiar daca am mai taiat din frunze la caini shi ramuri, pana atunci nu ne putem vindeca deoarece creshte arborele pacatos pe interior chiar daca afara te lasa sa te pacaleshti de ai zice ca eshti un ingerash... shi daca nu dai atentzie o sa ajung un falnic fariseu ce se multzumeshte sa se autoinshele shi sa se mire "cum putetzi sa zicetzi cele bune cand voi suntetzi rai?", deci cum pot sa fiu pui de vipera... iar vipera este un sharpe... nu intzelept ci veninos shi ticalos... deci o intzelepciune contrara binelui, nici eu nu ma vindec shi pe cei din jur ii pacalesc cu o realitate falsa lipsita de profunzime...

deci omul interior, omul duhovnicesc... acela este chemat sa duca o viatza Duhovniceasca... dar noi credem ca e vorba de osandiri, invinovatzirei shi judecatzi ale aproapelui shi la mandrii shi sadisme personale shi etichetari shi multe foarte multe barfe ce vin sub forma de dreptatzi shi nedreptatzi adica de nemultzumiri, dar bineintzeles ca ne inshelam amarnic... deci ne autoinshelam ca am fi ceva shi am face ceva caci suntem atentzi la o aparentza de om interior... in stari ce par roade ale Harului, nishte stari de bine naive shi fericite care sunt rodul inchipuirii de sine shi par dragoste sau fericire, dar defapt sunt entuziasmul naiv al nebuniei, sunt stari ale voirii poftelor rele, ale iubirii de sine, ale fericirii tiraniilor, ale minciunilor shi inhaitarilor prieteneshti cu fiul pacatului... deci cu placerea trufashe a calcarii, intr-un cuvant e vorba despre nerushinarea rushinilor akediene ridicate shi tzinute aproape de inimile noastre... shi toate astea din experientza dezastroasa a ascultarii doar de tine insutzi, adica de gLume shi moda ei shi grijile de a sluji grijilor porcioicilor, ca acuma nu se mai ingrijesc porcii ca in pilda cu fiul risipitor ci eshti chiar sluga lor oarba shi fericita... benevol... pentru ca eshti fermecat de tot felul de aiureli... shi frecushuri... shi din frica poate... frica de greu... de raspundere... ca e mai ushor sa te ascunzi prin vre-un bar shi sa fi exact cum e toata lumea, adica un consumator de tot felul de placeri... tzigara, cafea, shi filme sexy... shi pentru astea trebuiesc bani... deci lucra la caramizile lui faraon ca sa ai multa slava de la oameni shi sa potzi sa beneficiezi de placeri... cam asta

7???:(:(
Reply With Quote