View Single Post
  #5  
Vechi 12.08.2008, 11:10:30
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Citat:
În prealabil postat de mirelat
pai daca te-apuci si judeci asa crestinii, inseamna ca nu prea traiesti in Duhul lui Dumnezeu... Dumnezeu inseamna dragoste, cel care iubeste nu vede defectele celui pe care-l iubeste!
Din pacate Gabri are dreptate. El nu vorbeste de crestini, ci de cei care vor sa para crestini si nu-s. E plina biserica de asa oameni si a nu-i vedea inseamna ca esti orb.

Pentru mine personal este foarte greu sa gasesc o biserica ortodoxa si un preot autentic, care sa-mi fie si duhovnic. Unde biserica = oamenii traitori de credinta care participa la slujbe si care-si manifesta dragostea unii fata de altii si in extra-program, iar preotul respectiv sa fie un sfant in mijlocul orasului unde slujeste.

A nu judeca aproapele, cum zice Scriptura, nu inseamna sa nu vezi raul din jurul tau si sa nu-l condamni - parerea mea. Adica nu e bine sa fii ignorant sau sa zici ca suntem o tara de sfinti, ca nu-i chiar asa.
Eu inseamna ca sunt oarba?
Nu ma intereseaza ce gandesc cei ce vin la biserica ,dimpotriva mi se par foarte evlaviosi.
Noi nu avem cum sa stim gandurile celorlati.
In afara de asta trebuie sa fim constienti ca sporire duhovniceascanu nu se face dintr-o data ,unii mai superficiali ,mai caldicei ,in timp pot deveni foarte induhovniciti.
Dar de ce sa cautam noi la ale altora si sa nu ne vedem pe noi?
Reply With Quote