View Single Post
  #10  
Vechi 12.08.2008, 14:17:28
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Ovidiu ai foarte mare dreptate in ceea ce zici. Dar hai sa mai judecam odata lucrurile cu ajutorul unor parinti.
Despre ce vorbesti tu este ceea ce Arhim. Sofronie spunea despre Sf. Siluan ca a ajuns la o constiinta a duhului. Ca sa ajunga acolo, peste multe lucruri a trecut si le-a ordonat duhovniceste: hrana, vorbirea, auzul, apoi gandurile, lucrarea mainilor, etc. Nu cred ca poti vorbi despre interior daca ochiul tau e stricat, daca mintea ta inmulteste teroarea pacatului din strada pentru ca tu il vezi pacat, daca mancarea pe care o mananci face parte din multele "bunatati" cu care suntem amagiti in ziua de azi?
Decat sa imi scot ochiul pentru ca ma duce iad, prefer sa il educ sa vada crestineste. Decat sa imi tai mana mea pentru ca ea ma sminteste, prefer sa ma educ sa nu ma sminteasca nici cel mai neinsemnat organ al meu.
Ortodoxia nu vorbeste numai despre spirit, aia este altceva. Ea vorbeste despre tot: trup si suflet intr-un perfect echilibru. Acolo tindem. Unde suntem Dumnezeu poate sa stie.
Nu am spus ca totul e viata exterioara. Ea ajuta constiinta si simturile noastre sa fie firesti, ca sa putem face restul trebuincios sfintirii.
Dumnezeu vorbeste prin constiinta noastra. La felul in care traim noi azi, intreb prin care constiinta? Aia pervertita si neodihnita din cauza motivelor mai sus spuse? Ma indoiesc.
Doamne ajuta.
Reply With Quote