View Single Post
  #14  
Vechi 12.08.2008, 15:00:32
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Florin-Ionut:
"Cam asa ar trebui sa se intample si in viata crestinilor, in caz ca cineva observa de exemplu un frate din biserica sau chiar un preot mergand constant pe calea pierzaniei. Sa-i pese de respectivul (sau chiar de biserica in cazul unui preot decazut) si sa incerce sa-l salveze, intorcandu-l pe cat posibil catre o viata duhovniceasca imbunatatita."

Mai inainte de a-l salva pe pacatos trebuie sa ne salvam pe noi insine ,sa invatam sa ne vedem pacatele si sa ne indreptam.
Ce drept am eu sa-mi cert aproapele ,chiar si cu duhul blandetii cand eu nu m-am vindecat pe mine insumi ?Orbul nu poate sa il ajute pe orb sa mearga.
Nu asta e viata duhovniceasca ,sa vedem greselie altora ,viata duhovniceasca incepe asa cum a spus Darius cand traim in armonie cu noi si cu cei din jur .
Am o prietena care pe timpul verii ,in week-end merge la tara ,la casa parintilor sa aiba grija de gospodarie.Si participa acolo la sf.Liturghie ,care nu se desfasoara cum trebuie ,nu se canta Fericirile decat foarte rar ,nu se canta "Iubite-voi Doamne.." ,slujba e mult mai scurta decat la biserica unde mergem noi.
Credeti ca nu i-a spus preotului si dascalului?
Au invocat scuze ,etc.


Reply With Quote