View Single Post
  #20  
Vechi 14.08.2008, 09:31:09
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

In pateric, la intrebarea unui ucenic: Parinte, ca sa facem atunci cand vedem un frate de al nostru dormind in Biserica? batranul raspunde: eu daca vad un frate dormind in Biserica ma duc la el si ii odihnesc capul in poala la mine.
Vorbim de dragoste? Asta inseamna dragoste. Iar o alta dovada de iubire neconditionata ne-o da insusi Mantuitorul atunci cand ii spune prieten lui Iuda, desi stia tot ce voia sa faca. Acolo unde este curat locul se va odihni si bunatatea, iar toti cei care fac altfel decat noi in jurul nostru vor fi priviti de noi cu mila si rugaciune, caci nu va mai fi rautate.
Din nou grija de "celalat".
Gabri a pus o serie de intrebari in care apare acel "noi". Corect era sa apara "eu". Daca avem atata grija de "celalalt", de ce nu il odihnim prin bunatatea noastra, prin candoarea noastra, blandetea noastra, si exemplul nostru.
Daca fac asa de multe lucruri nefiresti cum s-a zis, o fac pentru ca inca nu s-au rusinat in fata evlaviei si comportamentului nostru crestin. Nu le-a sarit in ochi inca un crestin de o asemenea credinta incat sa le fie rusine sa vorbeasca in Biserica.
Sf. Ioan Gura de Aur a avut o vorba: daca noi am fi crestini adevarati si paganii s-ar crestina.
De aceea eu zic sa cautam la purtarea noastra, sa vorbim despre ea pana vom face din instinct lucrare duhovniceasca.
Doamne ajuta.
Reply With Quote