Subiect: ce sa fac?
View Single Post
  #14  
Vechi 10.07.2013, 14:20:34
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
daca termin ma asteapta un salariu de 500-700 de lei. Pai cam asa castiga si o asistenta medicala.
Uite, eu la 45 ani, soț și tată a 3 copii, dintre care 2 sunt foarte mici, am câștigat anul acesta un salariu de 900 lei lunar.
Asta în condițiile în care la 19 ani munceam deja ca miner, apoi ca lucrător necalificat în Uzina Mecanică din Câmpina, apoi ca profesor suplinitor, apoi ca presator de cartonașe pentru mititei și prăjituri, apoi ca paznic de noapte, apoi ca agent imobiliar, apoi ca asistent social, apoi ca profesor, apoi ca psiholog, apoi ca agent de teren la Protecția Copilului, apoi ca profesor, apoi ca psiholog, apoi ca instructor de șah, apoi ca editor, apoi ca profesor, până azi.

Dacă eu am găsit soluții (una din ele fiind să cer și să accept cu smerenie ajutor de la semenii compătimitori, uneori) pentru a trăi iar copiii mei nu duc lipsă și nu se plâng că le-ar lipsi cele trebuincioase vieții și copilăriei, tu de ce ți-ai face atât de multe griji? Ce cheltuieli atât de grozave vrei să ai? Și la ce bun?

Uite, se pare că voi începe acum și o altă facultate, plătită evident, conform legii învățământului. Cum oare mă voi descurca, cel puțin în viitorii 4 ani?
Nu știu, nu îmi fac griji prea mari. Știi de ce?
Pentru că am încredere în Dumnezeu Cel Credincios, Puternic, Iubitor.
Tot ce e pe placul Lui va rodi în viața mea. Nu știu eu cum, dar va rodi când El voiește.
Iar ce nu e pe placul Domnului îmi va fi imposibil de susținut. NIci că-mi fac probleme dacă va pica vreo variantă de-a mea ca neviabilă. Înțeleg că Domnul nu a voit să o trăiesc.

Fie numele Domnului binecuvântat!
Reply With Quote