Subiect: Glanda pineala
View Single Post
  #33  
Vechi 18.08.2018, 22:28:27
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
dar pentru copilas conteaza daca mos craciun exista cu adevarat?
Probabil conteaza. Oricum revelatia ca Mos Craciun nu exista poate fi uneori dureroasa. Am auzit despre copii care nu voiau sa accepte sub nicio forma ca batranul cu barba nu exista, probabil pentru ca lumea in care exista Mos Craciun era pentru ei o lume cu sens, pe cand cea fara Mos Craciun nu mai avea niciun sens. dar si cu oamenii mari se intampla asa ceva. Ii auzi pe unii zicand: ce sens are o lume fara Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
diogene ii zice lui platon ca el vede masa, dar ideea nu! cam asa ceva, dar sunt sigur ca intelegi ce vreau sa spun... daca nu vedem ceva inseamna ca acel ceva nu exista?
Avea dreptate si Diogene. Cand vorbim despre mese, ne referim in primul rand la mese, nu la idei despre mese. Pe de alta parte, nici Platon nu spunea prostii, deoarece atunci cand ne referim la masa, nu ne referim la patura de picnic, cu toate ca si pe aceasta o folosim pentru a pune pe ea mancarea atunci cand luam masa la iarba verde. Iar cand incercam sa vedem care sunt diferentele intre masa si patura de picnic, ne referim la limbaj, care si el e real la fel cum e masa, desi nu se vede. Ei, Platon n-avea de unde sa stie ca la doua mii si ceva de ani dupa el va aparea un nou tip de filosofie, cea a limbajului in care vechea dihotomie obiect-idee se va transforma in noua relatie semnificat-semnificant.

Dar in comentariul de mai sus dumneavoastra probabil v-ati referit probabil si la altceva: daca doar ceea ce se vede exista. Bineinteles ca nu. Mai ales ca vederea noastra e extraordinar de slaba. Doar o regiune de aproximativ 5 grade din campul nostru vizual ne ofera o perceptie foarte clara a obiectelor. Cu cat ne indepartam de acest punct central, cu atat vederea noastra e mai neclara. Ceea ce face ca noi sa percepem clar obiectele din campul nostru vizual e creierul care proceseaza informatia venita de la retina. Deci din start, ceea ce vedem noi e rezultatul unei restructurari realizate de creierul nostru. Din pacate, sau din fericire, cunoasterea realitatii se face mai mult prin minte decat prin ochi. Si aici intervine problema de a gasi o metoda de a ne controla mintea sa nu o ia razna. Pentru ca daca nu ar exista o asemenea metoda, am ajunge sa credem orice (am putea avea orice convingeri), deoarece n-am avea cum sa deasebim adevarul de fals (adica am putea sustine orice afirmatie am dori) si ce e mai rau, n-am mai sti cum sunt lucrurile de fapt.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
credinta, asa cum o inteleg eu, fara a avea parte de ea, este un sentiment, o convingere, cum ii spui, la un nivel intim atat de profund incat nu mai are nevoie de adevar, pentru credincios reprezinta insusi adevarul.
Intr-adevar, asa stau lucrurile. Insa acest proces al credintei are un rezultat, din pacate dezastruos: insasi notiunea de adevar ajunge sa fie deformata. Si odata cu ea realitatea pe care si-o construieste omul credincios si in functie de care acesta actioneaza in lume ca fiinta morala. Si daca de exemplu credinciosul crede ca femeia e o fiinta inferioara barbatului sau ca cei de alte convingeri trebuie dispretuiti, acest mod de intelegere al realitatii va avea consecinte in comportamentul sau. Nu odata mi-am marturisit pe acest site lipsa de credinta dupa care am fost injurat ca la usa cortului. Asta pentru ca ceea ce consideram ca e adevarat ne influenteaza comportamentul.
Reply With Quote