View Single Post
  #47  
Vechi 10.08.2021, 12:35:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Hmm, national pe vremea aia da, dar international pe atunci sa fim seriosi. Downtown Los Angeles, San Francisco, New York, Hong Kong, au avut infrastructura ultramoderna in perioada comunista a Romaniei , ca sa nu mai zic ca acum in prezent sunt mai super-dezvoltate (dar si mai aglomerate).
Circulă pe net o presupusă cugetare despre Ceaușescu (personajul real nu protestatarul rezist) atribuită lui Petre Țuțea https://matinalhunedorean.ro/2020/10...re-ceausescu/:

Destinul a făcut să moară Ceaușescu înaintea lui și el, Petre Tuțea, a spus: ”Ați văzut domnule, era mai mare naționalist ca mine, că l-au omorât înaintea mea.”

„Ceaușescu a condus România timp de 24 de ani. Nu se poate spune că era „bine” pe vremea lui Ceaușescu, dar puțini știu cum era România înainte de Ceaușescu! Acest conducător a fost pentru țara asta ceea ce au fost Kemal Ataturk pentru Turcia si Abdul Nasser pentru Egipt :TATĂL NAȚIUNII!
Ceaușescu a scos România din Evul Mediu, de la lumina lumânării, la lumina electrică, de la carul cu boi, la intreprinderi producătoare de automobile, camioane, tractoare, locomotive și avioane…
Nu știu daca, păstrând proporțiile, există performanțe asemănătoare in istorie – poate Ramses cel Mare.
Ceaușescu a dictat să se ridice școli, spitale, diguri, baraje, hidrocentrale, căi ferate, aeroporturi, baze militare subterane, lucrări hidrotehnice portuare, flote de avioane și vapoare, irigații pe mii de hectare, poduri impresionante, ba chiar si… autostrazi.

In 24 de ani amărâți a plătit datoriile și a dublat populația urbana . De fapt este incredibil. Dacă știți despre ce vorbesc veți vedea că performanțele lui Ceaușescu frizeaza imposibilul.
Și, peste asta, a păstrat DEMNITATEA acestui popor de…..tâmpiți”

Nu știu dacă relatarea e autentic lăsată de Petre Țuțea dar e interesantă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote