View Single Post
  #170  
Vechi 13.10.2021, 16:01:17
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Cum spui tu :)
Ce am înțeles eu dupa mai multe analize asupra textelor sale ar fi că:

1) Trinitatea este o persoană întregită(compusă) de 3 ființe[Tatăl- sufletul(forma umană) care are personalitatea, Cuvântul ce se află în sânul/pieptul Tatălui prin care Tatăl vorbește(un fel de vibrație spirituală, nu știu, mă depășește) și Duhul Sfânt asociat cu para de foc în vechiul testament, incercuind prezența Tatălui.] Chiar face acea comparație cu Domnul/Îngerul Domnului/para de foc, asta fiind "trinitatea vechiului testament" să zicem așa.

2. Această întregire sau plinătate așa cum ii spune el, ar fi un fel de condiționare a dumnezeirii. Adică Dumnezeu poate fi cu adevărat Dumnezeu doar în această formulă. Tatăl, Cuvântul, Duhul Sfânt sunt componentele ce alcătuiesc dumnezeirea.

3. Fiul lui Dumnezeu nu face parte din trinitatea dumnezeirii, este doar un om, fiind considerat un templu unde Dumnezeul trinitar își găsește sălaș și comuniune cu umanitatea.


Presupun ca dvs cunoașteți mai bine ca mine cultele creștine, există undeva o asemenea interpretare în creștinătate? În ortodoxie și catolicism știu sigur că nu, Trinitatea este văzută ca o ființa simplă în 3 persoane, fiecare persoană având deplină dumnezeire.
Reply With Quote