View Single Post
  #17  
Vechi 16.01.2010, 16:52:40
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

"Ce veti/vom face voi/noi cand vor veni acele vremuri de pribegie?"

Si eu m-am framantat multa vreme legat de problema asta. Si mai sunt momente cand imi mai vin ganduri de astea. Dar cred ca asta e necredinta. Daca ne facem prea multe griji in privinta asta, cred ca nu avem deplina incredere in Dumnezeu ca ne va putea ajuta in acele momente. Mi-e greu sa cred ca Dumnezeu care e Creatorul tuturor si Atotputernic nu ne va ajuta, cand va vedea ca noi pt El ne jertfim, ca sa fim cu El, sa ajungem la El. Un parinte asa spunea, ca daca ne facem prea multe griji, unde vom sta, cu ce ne vom imbraca, ce vom manca, in vremurile acelea grele, nu avem credinta deplina in Dumnezeu. La Dumnezeu, grijile astea ca ce vom face, sunt nimica toata. Chiar atat de necredinciosi sa fim, sa nu credem ca Dumnezeu ne va ajuta? Cred ca asta e o mare ofensa adusa lui Dumnezeu. Cred ca mai degraba sa ne preocupam de suflet, sa ne rugam la Dumnezeu, sa ne dea putere de Sus, sa-L marturisim chiar si cu pretul vietii noastre. De murit oricum vom muri, de asta suntem siguri, dar sa murim cu Hristos si in Hristos, ca daca nu, degeaba am trait. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote