View Single Post
  #5  
Vechi 30.09.2010, 09:53:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
ne putem marturisi pacatel unii altora, ne ajuta sa ne eliberam, sa ne pocaim... insa nici un mirean nu are puterea "de a lega si dezlega" precum o are preotul prin Sfanta Taina a Preotiei cand primeste si "cheile imparatiei cerurilor". Deci pacatele trebuiesc martuirisite la Taina Sfintei Spovedanii.

evident ca in cazuri extreme Dumnezeu apreciaza pocainta noastra, inima smerita. In cazuri extreme, recunoasterea si marturisirea pacatelor in fata oamenilor si in rugaciune catre Dumnezeu sunt primite de Dumnezeu, insa nu are valoarea si insemnatatea Tainei Sfintei Spovedanii... caci Spovedania este TAINA (a lui Dumnezeu si nu a omului).

Doar preotii sunt inconomi ai Sfintelor Taine ale lui Dumnezeu (I corinteni 4,1).

Nu uitati ce a patit regele Saul pentru ca a savarsit el slujba sacra randuita doar preotilor... cand nu a mai asteptat pe proorocul Samuel ci a adus el jerfa lui Dumnezeu.
Eugen,

Am subliniat ca aici vorbim despre situatiile-limita, in care stii sigur ca mai ai de trait doar cateva minute. In aceste cazuri, Traditia ne arata cum putem sa ne despovaram de sarcina pacatelor nemarturisite pana la acel moment, ca sa speram la o mai buna inviere.

Exista si un verset in Scriptura care ne confirma acest adevar: "Mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." Iacov 5, 16

Evident ca daca este un preot ortodox in preajma ne spovedim cum trebuie, dar poate ca nici asa nu va fi destul timp pentru toata lumea.

Deci, informatia poate fi utila pentru credinciosii care vor avea nevoie de ea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote