View Single Post
  #2  
Vechi 17.05.2011, 12:46:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Suntem martorii multor evenimente in care predomina acte de violenta si cruzime,toate infaptuite de semeni de-ai nostri.Nu toate sunt de acelasi nivel de violenta,sunt si cazuri in care violenta este doar la nivel de vorbe(jigniri,umilinte etc.),iar altele sunt mai putin grave decat celelalte.Multi spun ca violenta se datoreaza televiziunii si a jocurilor pe calculator.Sunt multe filme cu impuscaturi,urmariri,violenta fizica si verbala,limbaj obscen etc.In jocuri este la fel.Dar totusi,altii spun ca n-are legatura cu ce filme urmarim,ci cu personalitatea noastra.Ei spun ca omul a fost mereu violent,dinainte sa se inventeze televiziunea.Cine are dreptate?De ce sunt unii oameni care simt placerea sa chinuie animale si oameni?Si sunt altii care,desi nu sunt violenti,iubesc sa vorbeasca vulgar,obscen.Odata,in spital,eram in salon cu un om care isi povestea fara niciun pic de rusine,ispravile erotice,cu multe detalii.Chiar m-a facut sa plang!Nu putem spune ca un om este rau sau bun in totalitate,dar am vazut si auzit multe fapte violente,nerusinate venind din partea unor oameni diferiti,fara diferenta de categorie sociala,varsta etc.Unii chiar au demonstrat,prin faptele lor,ca nu au limite in cruzimea lor(au fost cazuri numeroase la stiri)!De ce se comporta astfel unii semeni,de ce unii oameni par ca isi pierd umanitatea si orice urma de bunatate?
Dracul nu face manastiri. Oamenii aluneca putin cate putin facand din ce in ce mai mult voia diavolului. Atunci cand postul, rugaciunea si milostenia si trairea in duh si adevar respectand poruncile evanghelice dispar din viata noastra, trupul nostru care ar fi trebuit sa fie templu al Duhului Sfant este ocupat de ... alte duhuri. Si astfel, in locul virtutilor, in sufletele noastre pot inflori patimile si viciile de tot felul.

,,Mania este nebunie scurta."' - spune un proverb latin. Sfintii Parinti ne invata ca mania este o patima, la fel ca si desfranarea, care poate fi tinuta in frau prin cultivarea virtutii opuse ( rabdarea).

Mania este insotita in zilele noastre ori de desfranare ori de iubire de arginti - patimi specifice acestui veac.

Stapanitorul acestei lumi incearca sa ne atraga chiar si prin televiziune sa facem voia sa. Daca vedem ca unele filme ori emisiuni sunt nocive pentru sufletul nostru, putem sa renuntam la acestea. Intoarcerea la trairea crestina autentica in primul rand a noastra reprezinta o prioritate. Noi, cei care vedem cum stau lucrurile, noi suntem datori sa le fim celor din jur exemple.

Am mers de curand la o nunta. O singura femeie mai tanara a avut curajul sa mearga si la nunta imbracata ca la biserica. Din pacate, n-am fost eu aceea, dar am admirat-o pentru ca si-a luat basmaua pe cap si acolo. Nevopsita, nefardata, imbracata crestineste, ea dat o lectie fara cuvinte cui a vrut sa ia aminte la mesajul ei.
Reply With Quote