Subiect: Postul negru
View Single Post
  #588  
Vechi 17.05.2016, 19:23:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Tu vorbesti despre un soi de gastrimargie si lenevie. Eu vorbesc despre nevoile de baza. Si aici unii incearca sa li se opuna, sa le desfiinteze.
Vorbesti prostii, ca de obicei.

Abstinenta de la cutare sau cutare pe o perioada limitata de timp nu inseamna "a desfiinta cutare"

Citat:
Cu asta ma lupt eu. Sunt oameni aici care o dau sus si tare ca trebuie numai post si chiar numai negru.
"numai post"? Nu ti-e rusine sa minti?

Post inseamna abtinerea doar pentru o perioada de la mancare.


Citat:
Nu cred ca asta, adica a-l iubi pe Dumnezeu si a te ruga mult la el si a trai credinta cum se cuvine nu se poate cu o alimentatie de baza corecta, echilibrata.
"alimentatia de baza, corecta, echilibrata" include si perioadele de post.

Citat:
De ce nu se poate sa diferentiem gastrimargia de alimentatia de baza echilibrata?
Pentru ca in cazul tau, se pare, a doua este un pretext pentru prima.

Citat:
Aici este discutia. Trupul si sufletul nu pot exista decat impreuna si in general daca unuia ii merge rau, ii merge si celuilalt.
Cu alte cuvinte daca te duci la spital si doctorul iti prescrie un tratament neplacut, ce ai sa zici?
Daca tratamentul nu-mi place, nu are cum sa imi fac bine, renunt.

Si mori.


Citat:
Nu e vorba de fericire, e vorba sa te simti bine si sa ai putere sa fiintezi.
Pentru ca atunci nu ai putere nici sa te gandesti la Dumnezeu sa te rogi, sa mergi la biserica. Trebuie dat corpului ceea ce este al lui si sufletului la fel.
Da, sa ne intrebam oare cum au reusit cei din inchisori, batuti, infometati, etc. sa se gandesca totusi la Dumnezeu.
Mai mult decat o faci tu, bine hranita "echilibrat".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote